Jak napisać CV, które nie trafi do kosza

0
277

Pracodawca, który wybiera jedno spośród kilkudziesięciu CV, nie zawsze jest w stanie przejrzeć wszystkie propozycje dogłębnie. Nie da się oszukać ludzkiego organizmu: liczy się przede wszystkim pierwsze wrażenie, także wizualne. W kontekście tworzenia własnego curriculum vitae ważne jest zatem przekazanie takiej formy dokumentu, która będzie dla odbiorcy konkretna i przyjemna. CV nie powinno być przesadnie rozbudowane, z drugiej zaś strony musi posiadać wszystkie wymagane informacje. W naszym artykule przedstawiamy, jak napisać idealne CV, które nie trafi do niszczarki, lecz zaciekawi i przekona czytającego.

Jak napisać CV, aby zostało dostrzeżone przez pracodawcę?

Nie jest łatwo przekonać odbiorcę do naszych usług tym bardziej, jeśli upragniony etat to nasza pierwsza praca w życiu. Mimo luk i pustki w CV, dziury można nieco załatać, uwydatniając przede wszystkim swoje pozytywne cechy charakteru, nabyte umiejętności, czy specjalne predyspozycje. Jeśli nie mamy doświadczenia w zawodzie, nie musimy stać na straconej pozycji. Liczą się także umiejętności miękkie, zdolność do abstrakcyjnego myślenia – i to bez względu na branżę, w której chcemy pracować. CV nie musi być sztywno związane z wypisywaniem szkół podstawowych, czy gimnazjalnych, do których się uczęszczało. Dla pracodawcy może nie mieć to żadnego znaczenia. Czytający list motywacyjny będzie zwracał uwagę na najważniejsze punkty, nie zaś na szczegółową datę urodzenia, czy pełną nazwę podstawówki w naszej miejscowości. Przydatnym narzędziem, które ułatwi przebrnięcie przez proces tworzenia życiorysu zawodowego jest strona do robienia CV. Przypomina on o najważniejszych punktach, jakie powinniśmy zawrzeć w tym pokazowym dokumencie. Przykładowe CV będzie opierać się na algorytmie, udostępnionym przez kreator. Nie ma zatem obaw, że przegapimy jakąś ważną informację, czy też wskażemy za dużo faktów z naszego życia. W warstwie merytorycznej należy skupić swoją uwagę na:

  • uwydatnieniu wszystkich pozytywnych cech charakterologicznych;
  • podkreśleniu posiadanych umiejętności, przebytych kursów, zdanych testów i egzaminów;
  • nie przesadzaniu z opisywaniem swojej ścieżki edukacji: skupmy się jedynie na szkole wyższej i ewentualnych studiach;
  • jeśli odbywaliśmy praktyki i staże, śmiało możemy je zawrzeć w CV, o ile są one zgodne z branżą, w której chcemy pracować.

Wygląd CV. Dlaczego wzór CV ma duże znaczenie?

Aspekty wizualne mogą być równie ważne, jak rzeczywiste umiejętności danego kandydata. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim uwagę czytającego przykuwa to, co jest interesujące. Jeśli CV jest sztampowe, nudne i pozbawione kolorytu – odrzuca i zniechęca, nawet jeśli ma wartościową treść. Z tego też względu powinniśmy unikać tworzenia CV w programach edytorskich, jeśli nie posiadamy dużych umiejętności obrabiania plików. Czasami, nawet jeśli mamy niezły pomysł, wykonanie może być po prostu słabe. Szablon CV jest zatem nieco lepszym rozwiązaniem, gdyż pozwala nam trzymać się konkretnych założeń, bez wybiegania poza tematykę życiorysu zawodowego. W uzyskaniu ciekawych efektów wizualnych pomoże nam zaś darmowy kreator CV, dzięki któremu zastosujemy estetyczne i proste wzory dokumentu. Wzory CV mogą być co prawda różne, ale największą furorę robią te, które są wykonane w sposób minimalistyczny. Kilka, zdawkowych informacji o życiorysie kandydata, do tego garść wartościowych faktów o doświadczeniu zawodowym i przebytych szkoleniach: do wszystko. Rozszerzoną wersją CV jest list motywacyjny, w którym można wykazać się inwencją twórczą i zamieścić znacznie więcej danych, które w curriculum vitae byłyby niepotrzebne. Jak napisać cv, by było estetyczne i przyciągające oko?

  • estetyka wykonania jest ważna, dlatego twórzmy CV w dostępnych kreatorach, nie wykonujmy ich ręcznie;
  • nie popełniajmy błędów ortograficznych, gdyż niezwykle mocno rażą one w oczy i praktycznie skreślają szanse danego kandydata;
  • używajmy stonowanych kolorów, nie przesadzajmy z jaskrawymi dodatkami, czy nieodpowiednimi dekoracjami – CV musi być przejrzyste;
  • dodajmy aktualne zdjęcie, nie musi być ono formalne – ważne, abyśmy byli na nim pogodni i uśmiechnięci.

Dwie najważniejsze warstwy CV: merytoryka i wizualizacja

CV jest dokumentem, który trafi do osoby decyzyjnej. To ona podejmie osobę, czy daną kandydaturę rozpatrzy pozytywnie, czy też odrzuci ją w mgnieniu oka. Ewentualny sukces (bądź porażka) zależy od dwóch aspektów CV: warstwy merytorycznej oraz warstwy wizualnej. Obie części składowe muszą ze sobą współgrać, aby spełnić pokładane w nich nadzieje. CV musi być nie tylko wykonane w sposób staranny, estetyczny i ciekawy, ale powinno obfitować w konkretne informacje, pozbawione wodolejstwa. Z drugiej zaś strony wartościowe CV nie może być brzydkie pod względem wizualnym. To oprawa graficzna, estetyka wykonania i prostota bardzo często wpływają na to, czy dana kandydatura będzie brana pod uwagę. Warto zatem korzystać z profesjonalnych narzędzi do tworzenia CV, bazujących na sprawdzonych wzorcach. Pozwoli to na wyróżnienie się z tłumu i zapobiegnie przykrym niespodziankom.

Poprzedni artykułSokoły są już na wieży ratuszowej. Można je oglądać NA ŻYWO
Następny artykułPosłowie zagłosowali za utworzeniem Akademii Zamojskiej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments