Kościół Ojców Franciszkanów ponownie otwarty dla wiernych. Przy świątyni stanęła figura Matki Bożej

0
654

Po niemal czterech latach zakończyła się rewitalizacja zabytkowego kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu. Gmach odzyskał dawny, XII- wieczny blask. W sobotę, 3 lipca w uroczystej procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament z kościoła Ojców Redemptorystów do odbudowanego kościoła OO. Franciszkanów. Tym samym świątynia została otwarta dla kultu Bożego. W niedzielę 4 lipca rozpoczęto w niej celebrację mszy świętej. Pierwsza odbyła się o godzinie 6.30.

Nadal jeszcze trwa porządkowanie i zagospodarowywanie skwerku przy kościele. We wtorek (6.07) na placu zainstalowano figurę Matki Boskiej. [ZDJĘCIA]

Kościół Franciszkanów w Zamościu powstał w XVII wieku, w stylu barokowym. W dzień św. Antoniego Padewskiego – 13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (1672, 1673 r), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie, a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr “Stylowy”. Po II wojnie w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku. W 1993 roku budowla została odzyskana przez kościół. We wrześniu 2017 roku rozpoczęła się wielka rewitalizacją świątyni. Na odbudowę kościoła Parafia pw. Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 20 mln zł. Prace, które właśnie dobiegły końca pochłonęły łącznie blisko 23 mln zł.

 

Poprzedni artykułWażna informacja! Zamknięte skrzyżowanie na Starym Mieście
Następny artykułJechał pijany i z uszkodzoną oponą. Potem porzucił auto, zabrał psa i uciekał boso
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments