GDDKiA ogłosiła przetarg na dokumentację obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa

0
326

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie ogłosiła przetarg na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla budowy obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa. Drogi powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Wstępne warianty i ważna decyzja

STEŚ-R posłuży m.in. do opracowania wstępnych wariantów obwodnic oraz uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Możliwe warianty przebiegu obwodnic będą analizowane pod względem technicznym, ekonomicznym, środowiskowym i społecznym. Najkorzystniejszy z nich wskazany zostanie jako rekomendowany we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Bezpieczeństwo i komfort

Głównym celem budowy obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74 jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z tych miejscowości. Inwestycje te poprawią również bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i mieszkańców, wpłyną też na komfort podróżowania i życia w tych miastach.

Program budowy 100 obwodnic…

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane także do ruchu ciężarówek (do 11,5 t/oś). Powstaną też urządzenia bezpieczeństwa drogowego, m.in. oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic szacuje się na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

…a województwo lubelskie

W woj. lubelskim powstanie siedem obwodnic. Realizacja obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa w systemie Projektuj i buduj planowana jest w latach 2026-2029. Najwcześniej kierowcy będą mogli skorzystać z obwodnicy Dzwoli, dla której prace przygotowawcze są najbardziej zaawansowane. Jej budowa planowana jest w latach 2022-24.

Trwają również prace przygotowawcze dla obwodnic Janowa Lubelskiego oraz Gorajca. W przypadku obwodnic Łukowa i Łęcznej niedawno wyłoniliśmy firmy, które złożyły najkorzystniejsze oferty w przetargach na wykonanie STEŚ-R. Dokumentację wykonają firmy Safege (obw. Łukowa) oraz biuro Drogprojekt (obw. Łęcznej).

źródło: GDDKiA

źródło: GDDKiA
źródło: GDDKiA
Poprzedni artykułWypadek na motorowerze
Następny artykułChciał kupić dmuchane jacuzzi i padł ofiarą oszustów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments