Jak urządzić sypialnię?

1
206

Wyposażenie sypialni wpływa nie tylko na kwestie wizualne. Wygoda korzystania z tego pomieszczenia jest kluczowa dla dobrego odpoczynku, a także na możliwość korzystania z niego w taki sposób, aby nie przeszkadzać osobie jeszcze śpiącej. Jak urządzić to pomieszczenie, aby zapewnić sobie i bliskim pełny komfort?

Materace są różne – wybierz optymalny

Wiele osób wybierając materac ulega pokusie kierowania się wyłącznie ceną. Tymczasem dla zagwarantowania dobrej jakości snu, zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej parametrom technicznym. Tym bardziej, że modele lepszej jakości również można znaleźć wśród okazji i promocji.

Czemu konkretnie się przyjrzeć? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na twardość. Jeśli będzie zbyt duża, może się okazać, ze po obudzeniu po prostu będą boleć plecy. Z kolei nadmierna miękkość uniemożliwia przyjęcie komfortowej pozycji w trakcie snu, ponieważ materac po prostu zbytnio się ugina. Przy czym należy podkreślić, iż nie ma uniwersalnej wartości „pośrodku”, ponieważ dla osób mocniej zbudowanych wskazane będzie szukanie odrobinę wyższej wartości, a dla drobnych lepsze będą materace miękkie.

Warto też sprawdzić liczbę stref ugięcia (czasami zresztą różnej twardości). Materace przeznaczone do użytkowania przez dwie osoby powinny mieć ich więcej, aby ułatwić użytkowanie przez dwie osoby o różnym wzroście.

Dodatkowo zwróćmy uwagę również na samo łóżko. Co prawda materac może być umieszczony bezpośrednio na ziemi, jednak zablokowanie przepływu powietrza będzie niekorzystny dla zdrowia, tworząc warunki rozwoju dla roztoczy. Umieszczenie go na ramie łóżka nie tylko rozwiązuje ten problem, ale i daje możliwość przechowywania części rzeczy pod łóżkiem.

Jakie szafy do sypialni?

Wybierając meble do sypialni, warto od razu kalkulować dostępną przestrzeń – w końcu pokój nocny zazwyczaj jest mniejszy od salonu. Z drugiej strony same szafy powinny być na tyle duże, żeby jednak pomieścić wszystkie niezbędne ubrania. Jak połączyć jedno z drugim? Tu bardzo pomogą szafy przesuwne, których mechanizm otwierania pozwala dostać się do półek, jednocześnie nie blokując przestrzeni. W niektórych aranżacjach może się to okazać kluczowe.

Oczywiście warto też zadbać o optymalne wymiary. Zamiast nabywać pierwszą lepszą szafę, która akurat spodoba się wizualnie, lepiej powybierać wśród większej liczby ofert, najlepiej od różnych producentów (świetnie w tym zakresie sprawdzają się marketplace’y typu Allegro). Różnica na przykład dwudziestu centymetrów szerokości albo jednej dodatkowej półki w trakcie faktycznego użytkowania może okazać się bardziej znacząca, niż będzie się wydawać w trakcie wstępnego oglądania mebli. Nie wspominając o tym, ze dokładny dobór wymiarów ma przełożenie na wystrój sypialni.

Dodatkowo przy wyborze szafy warto wybrać model z zamontowanym na jej drzwiach lustrem. Niezależnie od jego podstawowych funkcji, w przypadku mniejszego pomieszczenia, jakim zazwyczaj jest sypialnia, pozwala ono stworzyć subiektywne wrażenie, że przestrzeni jest więcej, niż w rzeczywistości – a to na pewno daje pewien komfort psychiczny.

Dobór lampek nocnych

Gdy mówimy o wyposażeniu sypialni, nie sposób zapomnieć o doborze lampek nocnych. Te powinny być niewielkie, a ich jasność w miarę możliwości regulowana. Tę ostatnią możliwość daje coraz więcej nowych modeli lampek LED, przy okazji pozwalając również na przełączanie się pomiędzy światłem ciepłym i zimnym. Ciepłe sprawdzi się właśnie przy łóżku, jednak jeżeli lampka będzie co jakiś czas przestawiana na przykład na biurko w celu nocnej pracy, to tam już barwa zimna będzie bardziej dopasowana, ponieważ sprzyja pracy. Ale uwaga – jeżeli ta sama lampka zostanie użyta do na przykład czytania książki przed snem, lepiej będzie wybrać światło ciepłe, aby niepotrzebnie nie rozbudzało i nie pogarszało jakości snu.

Warto także pomyśleć o małych lampkach doczepianych w wewnętrznych ścianach szafy. Ułatwią one korzystanie z jej zawartości bez potrzeby włączania mocniejszego oświetlenia. Oczywiście w tym przypadku światło może być słabsze, aby nie raziło. A jego barwa? W tym przypadku powinno zostać wybrane światło zimne.

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Szukasz stażu? Sprawdź najnowsze oferty z PUP
Następny artykułSzukasz materaca w Zamościu? Sprawdź, dlaczego warto wybrać materac sprężynowy?
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad

Przy urządzaniu sypialni bardzo ważne jest nie zapomnieć o jej głównym celu czyli o odpoczynku. Do tego potrzebny jest nam odpowiedni materac, dobre są na https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe