Terytorialsi pomagają seniorom zaszczepić się

0
143
fot. 2 LBOT

Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku trwania Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 tj. od 5 grudnia 2020 r. aktywnie włączyli się do pomocy przy szczepieniach, dotyczy to szczególnie seniorów oraz kombatantów.

Wojska Obrony Terytorialnej działalność w zakresie pomocy związanej ze wsparciem
w zakresie wykonywania szczepień, realizuje w czterech głównych obszarach: obsługa infolinii w Dowództwie WOT, dojazd do seniora i zaszczepienie seniora w domu, transport do miejsca szczepień oraz pomoc w rejestracji i wyszukaniu punktu szczepień. Działania ukierunkowane są na pomoc seniorom, w tym kombatantom, weteranom i ich rodzinom.

Obsługa infolinii w Dowództwie WOT.

Infolinia jest narzędziem pomocniczym dla seniorów chcących poddać się szczepieniu ochronnemu przeciwko wirusowi Sars-CoV-2. Obsługiwana jest pod nr tel. 800 100 115 przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 7.30 do 19.30.

Personel WOT obsługujący infolinię udziela pomocy seniorom, m.in. w takich kwestiach, jak: informowanie na temat najbliższego miejsca gdzie można wykonać szczepienia, pomocy w zarejestrowaniu na szczepienie (w tym na mobilny punkt szczepień), pomocy seniorom w obsłudze sprzętu IT (osobom, które chcą się zarejestrować na szczepienie, a mają problem z obsługą urządzeń) oraz umawiana seniorów na transport i dowóz do miejsca szczepienia.

Tylko od 18 stycznia br. do dnia 10 maja br. suma odebranych połączeń na infolinii wynosiła 12249, suma udzielonych porad i pomocy to 10905, natomiast suma spraw przekazanych do realizacji do koordynatora ds. szczepień w poszczególnych brygadach to 1335. Zgłoszenia z którymi osoby dzwoniły na infolinię DWOT dotyczyły: transportu na szczepienia 1143, pomoc w rejestracji 129, mobilne punkty szczepień 63.  

Transport seniorów do miejsca szczepień.

W ramach pomocy seniorom (w tym kombatantom, weteranom i ich rodzinom) personel
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje transport do miejsca szczepień. Lubelscy Terytorialsi na dzień 12 maja 2021 roku pomogli łącznie w zaszczepieniu 64 seniorów (i ich rodzin), w tym 39 seniorów pierwszą dawką oraz 23 seniorów drugą dawką. W tym zaszczepiono 25 weteranów i kombatantów, pierwszą oraz drugą dawką. Wszelkie informacje na temat transportu udzielanego przez żołnierzy 2LBOT można uzyskać pod numerem tel. 781 400 674.

Mobilne zespoły szczepienne.

Mobilne zespoły uzupełnią siatkę zespołów z punktów populacyjnych, które zgodnie
z Narodowym Programem Szczepień mają zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów
w domu.  W ramach wsparcia udzielanego seniorom z zasobów brygad OT, w zależności od potrzeb, wydzielane są zespoły szczepienne realizujące program szczepień przeciwko Covid-19 dla seniorów, w tym kombatantów, weteranów i ich rodzin. Zadaniem mobilnych zespołów szczepiennych jest wspomaganie pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na zaszczepienie w stacjonarnym punkcie szczepień. Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych (tzw. pacjentów leżących), w tym seniorów i kombatantów, którzy samodzielnie lub
z przyczyn zdrowotnych nie mogą udać się do stacjonarnych punktów szczepień. Zespoły mają ponadto zabezpieczyć pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

Zespoły nie realizują zadań na zgłoszenie osób indywidualnych. Osoby prywatne, aby skorzystać z mobilnego punktu szczepień muszą najpierw skontaktować się ze swoją poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z mobilnym zespołem szczepiennym wyjazdowym, ten kieruje pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do  lekarza POZ, ponieważ to właśnie lekarz POZ potwierdzi, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w swoich poszczególnych rejonach odpowiedzialności wspierają lokalną społeczność, tym samym realizując jedno ze swoich głównych zadań. Wsparcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest obecnie jednym z tych zadań. Dlatego też seniorzy, kombatanci, którzy chcą się zaszczepić
a nie mają z rożnych przyczyn możliwości realizacji tego przedsięwzięcia, mogą o pomoc zwrócić się do żołnierzy WOT.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

 

 

Poprzedni artykułI Bieg Charytatywny “Kilometry Dobra”. Pobiegnij dla PSONI Koło w Zamościu.
Następny artykułBlisko 16 mln dla Zamościa i ponad 8 mln dla powiatu. Umowy o dofinansowanie w ramach RFRD podpisane
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments