ZDK zaprasza w podróż do krainy lodu i ognia

0
136

Zamojski Dom Kultury zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie podróżnicze z cyklu „Palcem po mapie”. Na granicę światów – do Islandii, uczestników zabierze przewodnik po islandzkich lodowcach – Zdzich Rabenda.

 

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom https://bit.ly/2QSbZni, a prowadzący połączy się z uczestnikami prosto z jaskini na Teneryfie, w której mieszka od pół roku.

30 kwietnia, godzina 17:00, wstęp bezpłatny.

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni”, dofinansowanego ze środków Miasta Zamość.

Zdzich Rabenda o spotkaniu…

„Islandia – na granicy światów”

Każdy kto trafia na Islandię po raz pierwszy, może mieć wrażenie jakby lądował na innej planecie. Ta kraina lodu i ognia położona tuż pod kołem podbiegunowym, w miejscu połączenia dwóch płyt kontynentalnych posiada w swoim bogactwie aż 130 aktywnych wulkanów, gejzery, dziesiątki rzek, setki wodospadów i pól geotermalnych oraz potężny Vatnajokull – największy lodowiec w Europie.

Islandia jest równocześnie jednym z najbogatszych krajów na świecie zamieszkałym przez zaledwie 350 tysięcy osób, z czego największą mniejszość etniczną stanowią Polacy.

Niespodziewanie na kilka miesięcy stałem się jednym z jej mieszkańców, pracując jako przewodnik po różnych lodowcach i całej wyspie. W trakcie prezentacji opowiem o jasnych i mrocznych stronach mieszkania w tym niezwykłym miejscu. Zabiorę też widzów w zakamarki, do których na Islandii docierają nieliczni. Zajrzymy do jaskiń lodowych, szczelin lodowcowych, obejrzymy zorzę polarną, podejmiemy dwukrotną próbę zdobycia słynnego wulkanu Eyjafjallajökull i przemierzymy Landmanalaugar – jeden z najpiękniejszych górskich szlaków trekkingowych na świecie.

Zdzich Rabenda – zawodowy gawędziarz, przewodnik po islandzkich lodowcach, miłośnik sportów ekstremalnych, gór i fotografii. Od wielu lat próbuje zrozumieć świat. Na co dzień łączy swoje zainteresowania wraz z wykształceniem antropologa i animatora kultury. Prowadzi na terenie całego kraju działalność edukacyjną pod szyldem TYŚ WIDZIOŁ, w ramach której realizuje prezentacje oraz warsztaty o tematyce etnologiczno-podróżniczej adresowane dla dzieci i dorosłych. Jego przygody można śledzić na stronie: Zdzich Rabenda – Takie tam Z tripa oraz Tyś Widzioł – Podróże i Edukacja  (www.tyswidziol.pl).

177824521 4667619089920374 5961439002225212034 n ZDK zaprasza w podróż do krainy lodu i ognia

 

 

Poprzedni artykułPraca w Zamościu i okolicy. Sporo nowych ofert
Następny artykułSzukasz stażu? Sprawdź najnowsze oferty
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments