Uczennice „Plastyka” triumfatorkami XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego!

0
544
GAIA

XXI Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się w kwietniu 2021 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, zakończył się ogromnym sukcesem dla uczennic Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Emilia Niewożewska  otrzymała nagrodę Grand Prix festiwalu, Magdalena Rachańska I nagrodę, Matylda Kowalczuk II nagrodę, Alicja Przygon III nagrodę, natomiast Karolina Kościołko wyróżnienie. Wszystkie uczennice do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Godzisz.

 

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem „Samotność w twórczości Zbigniewa Herberta”. Samotność jest zjawiskiem starym jak dzieje ludzkości. Refleksje o samotności odnajdujemy w dziełach starożytnych filozofów i współczesnych tekstach kultury. Nic więc dziwnego, że ze zjawiskiem tym mamy również do czynienia w poezji Zbigniewa Herberta. „Tematem wielu jego wierszy było przerażenie osobnego bytu, skazanego na samotność wobec innych ludzi, wobec natury, a może nawet wobec Boga samego, po którym we współczesnym świecie został zaledwie słabo widoczny ślad.” W sytuacji, w której od kilkunastu miesięcy znajduje się cały świat, tegoroczna przewodnia myśl Festiwalu nabrała nowego, ale bardzo smutnego znaczenia. Samotność stała się dziś udziałem nas wszystkich. Żyjemy w czasach „wymuszonej samotności”, dotykającej nawet tych, którzy jej do tej pory nie doświadczali. W tej nowej dla nas rzeczywistości wszyscy musimy sprostać wyzwaniom, które stawia na naszej drodze życie. Nie możemy jednak zapominać o drugim człowieku, pozostawiać go samotnym w obliczu strachu i lęku. To dzisiejszy egzamin człowieczeństwa.

 

Ten trudny temat uczennice opracowały metodą przekładu intersemiotycznego. Technika ta pozwoliła na stworzenie syntetycznego skrótu myślowego, zawierającego sedno przesłania utworu poetyckiego. W tegorocznej edycji Festiwalu wzięli udział uczniowie z całej Polski, m.in. z Warszawy, Lublina, Siemianowic Śląskich, Słupska, Biłgoraja, Lubaczowa, Chełma, Krasnegostawu, Międzyrzeca Podlaskiego, Świdnika, Elbląga, Hrubieszowa, Żor, Parczewa, Białegostoku. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert – żona poety. Ze względu na pandemię tegoroczne ogłoszenie laureatów odbyło się 9 kwietnia drogą online.

– materiał nadesłany

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments