Okna – tworzywa w formie granulatu

0
364
Okna PCV kraków
Okna PCV kraków

Okna – tworzywa w formie granulatu

Niektórzy z nas doskonale widzieli jak wygląda produkcja okien PCV lub produkcja okien PVC. Mowa tu dokładnie o tych tworzywach, które w formie granulatu trafiają do fabryk okien. Nikogo nie dziwi to, że ten granulat dowożony jest specjalnymi ciężarówkami do transportu ładunków niebezpiecznych, bo to tworzywo łatwopalne uzyskiwane z ropy naftowej, czyli z tych cięższych frakcji powstałych po destylacji ropy. Lżejsze to rzecz jasna gaz, potem jest benzyna, a potem olej napędowy do silników diesla. Z gęstszych węglowodorów uzyskuje się materiały plastyczne, choćby do produkcji nylonowych sznurków, czy butelek. Ten proces pozyskiwania tworzyw będzie trwał jeszcze przez długie lata, bo te tworzywa można odzyskiwać i przetapiać niemal bez końca.

Istotna przewaga okna PVC.

Okna PVC, czyli okna które w znacznym stopniu wytwarza się z tworzyw mogą być oknami, do których wyprodukowania użyto tworzywa sztucznego z odzysku. Obecnie te tworzywa ze starych telewizorów, czy też z butelek plastikowych odzyskuje się na skalę przemysłową. Podobnie jest ze złomem stalowym, czy też aluminiowym. Różnica tkwi jedynie w tym, że wielu typów tworzyw sztucznych się nie skupuje, a metale takie jak żelazo, aluminium, czy miedź skupuje się, a cena złomu z tych metali ulega zmianie na przestrzeni lat, czyli za kilogram obecnie płaci się więcej niż te dwie dekady temu. Tworzyw niezbędnych do produkcji okien PCV póki co się nie skupuje, ale to może ulec zmianie za jakieś dziesięć lub dwadzieścia lat, bo łatwość produkcji elementów z tworzywa zależy od dostępności pochodnych ropy naftowej, a cena ropy naftowej nieustannie rośnie, ze względu na to, że jej zasoby niestety się kurczą. Dlatego też za jakiś czas skup tworzywa może się stać czymś równie często spotykanym, jak skup złomu. Nie wiadomo dokładnie kiedy zacznie się to skupowanie tworzyw sztucznych, ale recykling już trwa i co najistotniejsze dopiero się rozkręca. Z tych przyczyn zapewne za te dwadzieścia lub trzydzieści lat będzie się skupować tworzywa sztuczne, po to by nadal produkować okna PVC.

Okna PCV w Krakowie: https://novobudowa.pl/

Ile może kosztować okno PVC za pięćdziesiąt lat?

W czasach obecnych norma jest to, że okno PVC jest tym znacznie tańszym od drewnianego, ale w znacznym stopniu składa się ono z PVC, czyli z tworzywa które trafia w formie granulatu do fabryk. Transportuje się je za pomocą kolei i za pomocą sporych samochodów dostawczych. Pewnym jest też i to, że tworzywa takie jak PVC wytwarza się z ropy naftowej, a tej jest coraz mniej i dlatego za jakieś dziesięć lat, czy tez za dwadzieścia mogą pojawić się skupy PVC, bo pozyskiwanie tego tworzywa z odpadów stanie się za jakiś czas tą tańszą metodą. Kluczowe znaczenie ma też i to, że nadal wielu konsumentów wyrzuca woreczki z tworzyw, czy też butelki z tworzyw tam gdzie popadnie. Jednym słowem ta konieczność dbania o środowisko nie dla każdego jest najważniejszą, ale gdy przemysłowcy zaczną skupować PVC, po to by nadal wytwarzać dość tanio zabawki i inne przedmioty z tworzyw, to ludzie zaczną w jakiś sposób magazynować te tworzywa i je odsprzedawać, po to by produkcja okien PCV nadal była opcją opłacalną.

Poprzedni artykułZamojski Dom Kultury zmienia się nie do poznania [ZDJĘCIA]
Następny artykułLCHS podpisuje list intencyjny z władzami Chełma
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments