Krótki czy długi termin spłaty – co lepsze w przypadku kredytu gotówkowego?

0
206

Koszt kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników, a są to między innymi oprocentowanie czy wartość pożyczonej kwoty. Istotnym parametrem, który szerzej omówimy w tym tekście, jest także okres kredytowania. Jak wybrać optymalny czas spłaty i co od niego zależy? Co będzie lepszym rozwiązaniem – krótki czy długi termin? Zapraszamy do lektury, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania.

Co wpływa na ustalenie terminu spłaty?

Termin spłaty zależy od wielu zmiennych. W przypadku kredytu gotówkowego maksymalny czas spłaty wynosi z reguły 10 lat, więc jest to długi okres. Dla porównania, jak wynika z informacji na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-36-miesiecy/, pożyczkę pozabankową tylko czasami można zaciągnąć na kilka lat – przeważnie termin jest krótszy. Nie zawsze jednak należy całkowicie wykorzystywać czas na spłatę kredytu, ponieważ im mniejsze raty i dłuższy okres kredytowania, tym większy całkowity koszt zaciągnięcia kredytu. Ustalając termin, pod uwagę bierze się wielkość pożyczonej kwoty – wraz ze wzrostem jej wartości klienci przeważanie wydłużają się czas na oddanie długu, tak aby pojedyncza rata była do udźwignięcia. Zobowiązanie musi pozwolić na regularną spłatę, ale i na godne życie, tym bardziej jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz kolejne większe wydatki.

Okres kredytowania oraz sam fakt pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego zależy również od wieku klienta. Oferty na rynku są bardzo różnorodne, na ogół banki proponują możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego i jego spłaty do 85. roku życia. To oznacza, że osoby np. w wieku 80 lat nie mogą skorzystać z maksymalnie długiego terminu spłaty.

Dostosowanie terminu, a więc i wielkości raty, do indywidualnych możliwości jest bardzo ważne, ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo finansowe. Źle dobrany okres spłaty bezpośrednio wiąże się z pewnymi nadprogramowymi wydatkami. Zbyt długi sprawia, że bez potrzeby rośnie koszt całkowity kredytu gotówkowego, a zbyt krótki może konkretnie obciążyć budżet i doprowadzić do niewypłacalności finansowej, a więc i problemów z terminowym regulowaniem rat.

Krótki termin spłaty – kiedy warto?

Jak już wiesz, okres kredytowania ma duży wpływ na wysokość ustalonych rat. Wydawać by się mogło, że logicznym działaniem jest rozłożenie spłaty zobowiązania na jak najdłuższy okres, tak aby stanowiła jak najmniejsze obciążenie. To jednak błędne podejście – jeśli tylko masz możliwości finansowe, które pozwalają na skrócenie terminu spłaty i regulowanie większych comiesięcznych rat, to warto to zrobić, ponieważ automatycznie zmniejszy się wtedy całkowity koszt zadłużenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybciej pozbędziesz się ciążącego na Tobie kredytu gotówkowego, a zaoszczędzone środki będzie można przeznaczyć na realizację potrzeb swoich i swojej rodziny.

Kiedy lepszy długi okres kredytowania?

Główną zaletą wynikającą z dłuższego okresu kredytowania jest niższa wartość raty. I mimo że automatycznie wiąże się to z już wcześniej wspomnianym większym ostatecznym kosztem kredytu, to dla wielu osób jest to jedyny sposób na otrzymanie pożyczki gotówkowej. Wraz z dłuższym terminem spłaty i niższą z tego tytułu ratą bowiem rośnie zdolność kredytowa klienta, a więc główna wartość mająca wpływ na decyzję banku o przyznaniu kredytu gotówkowego lub jego odrzuceniu. Jeśli więc posiadasz niższe zarobki, ale potrzebujesz pożyczki, kredyt z długim okresem regulacji zobowiązania będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Z kolei osobom poszukującym szybkiej pożyczki bez zobowiązań niezależnie od dnia i godziny polecamy informacje na temat ofert całodobowych, o których można przeczytać więcej pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowka-24-7/.

Poprzedni artykułŁadunek zsunął się z ciężarówki. Pojazd w każdej chwili mógł się wywrócić.
Następny artykułDomki dla jerzyków na budynku OSiR
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments