Z ostatniej chwili! 4 mln zł dla Zamościa!

0
264
fot. UM Zamość

4 miliony złotych dofinansowania pozyskało Miasto Zamość z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na stworzenie kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Lista projektów z dofinansowaniem została opublikowana na internetowej stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Systemem Indywidualnej Segregacji Odpadów będą objęte miejsca gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie, w zabudowie wielorodzinnej w Zamościu.

Wprowadzenie systemu zlikwiduje anonimowość i zbiorową odpowiedzialność w zabudowie wielorodzinnej, będzie też miało realny wpływ na realizowanie obowiązku segregowania odpadów u źródła.

Inwestycja polega na zakupie urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych (inteligentne moduły wyposażone w: kontrolę dostępu, wagi legalizowane, pomiar zapełnienia, CCTV)  i systemu informatycznego (baza danych, aplikacja www), montażu urządzeń na terenie miasta, uruchomieniu urządzeń i syst. informatycznego.

System składa się z urządzeń mechanicznych w postaci metalowych modułów, w których są umieszczone standaryzowane, plastikowe pojemniki na odpady, których zadaniem jest uniemożliwienie dostępu w sposób do tego nieuprawniony.

Elektroniczne moduły, składające się z pojemników (1100 litrów) na odpady poszczególnych frakcji, będą wyposażone w elektronikę dostępową, pomiarową i kamery monitoringu CCTV.

Wszystkie umieszczone w pojemnikach odpady będą ważone i katalogowane w bazie danych. Gospodarstwa domowe otrzymają pakiety kodów QR w postaci etykiet, które będą naklejać na torby lub worki foliowe, do których trafią posegregowane odpady. Rodzaj i waga odpadów będą przypisywane do indywidualnego konta gospodarstwa domowego.

Oddawane odpady zostaną poddane okresowym kontrolom jakości (za pomocą mobilnego urządzenia kontrolnego), by można było sprawdzić, czy segregacja jest prowadzona prawidłowo.

System pozwoli na usprawnienie takiego obszaru Gospodarki Odpadami jak: realizacja obowiązku segregowania odpadów u źródła wytwarzania poprzez dynamiczne zwiększenie 4-krotnie masy odpadów selektywnych, kontrola jakości odpadów aby stały się surowcami wtórnymi (90% prawidłowych), zarządzanie odbiorem odpadów – przejście z systemu harmonogramowego na dynamiczne trasy odbioru i zmniejszenie kosztów odbioru odpadów o 20%.

Realizację projektu zaplanowano na 07.2021r. – 07.2022r.

źródło: UM Zamość

 

Poprzedni artykułJubileuszowy Ekslibris Książnicy Zamojskiej 
Następny artykułZAMOŚĆ: Samochód dachował i stanął w ogniu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments