Mieszkanki Zamościa oszukane podczas sprzedaży w sieci

1
295

Policjanci otrzymali kolejne zgłoszenia internetowych oszustw. Mieszkanki Zamościa za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego chciały sprzedać towary. Nie podejrzewając oszustwa weszły w przesłane przez zainteresowanych ofertą linki i podały swoje dane oraz dane kart płatniczych. Po tym okazało się, że z ich kont bankowych zniknęły pieniądze. 39-latka straciła prawie 1000 złotych, a 30-latka prawie 400 złotych.

Do zamojskich policjantów wczoraj zgłosiły się dwie mieszkanki Zamościa. Obie zostały oszukane podczas sprzedaży on-line. Jedna z nich 39-latka na portalu ogłoszeniowym chciała sprzedać buty za 50 złotych. Z zainteresowaną zakupem osobą ustaliła szczegóły transakcji. Płatność miała być dokonana za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Pokrzywdzona otrzymała link, po jego otwarciu, zgodnie z instrukcją, wpisała swoje dane, datę ważności karty płatniczej oraz jej numer. Po wejściu w link otworzyła się również strona do złudzinia przypominająca stronę jej banku. Tam wpisała hasło, PIN oraz swój PESEL. Po chwili pojawiła się informacja o błędzie, a z bankowości mobilnej otrzymała wiadomość, że połączono z telefonem. Jednak w wiadomości był wskazany inny rodzaj urządzenia niż ten, z którego ona korzystała. To wzbudziło jej podejrzenia. Przypuszczając, że mogła paść ofiarą oszusta natychmiast zalogowała się na swoje konto, aby przelać z niego oszczędności. Jednak okazało się, że było już za późno, z rachunku zniknęło prawie 1000 złotych.

W podobny sposób została oszukana również 30-latka z Zamościa. Za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego chciała sprzedać damskie klapki za kwotę 90 złotych. Dostała wiadomość z linkiem, gdzie wpisała dane z karty płatniczej. Po wpisaniu tych danych została przekierowana na kolejną stronę, gdzie wpisała dane go logowania na konto, pin do karty i swój PESEL. Następnie miało nastąpić rzekome zweryfikowania salda jej konta, a w rzeczywistości oszust z rachunku wypłacił pieniądze w kwocie około 400 złotych.  

Policjanci przestrzegają, byśmy przy sprzedaży produktów on-line nie korzystali z linków przesłanych przez nieznane nam osoby, gdzie mamy podać swoje dane oraz dane karty płatniczej. Może to być próba oszustwa, która finalnie doprowadzi do wyprowadzenia z konta naszych oszczędności. Korzystając z sieci pamiętajmy, że przestępcy też użytkują internet. Bądźmy, więc ostrożni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

źródło: KMP Zamość

Poprzedni artykułSukcesy zamojskich modelarzy
Następny artykułRatusz rozbłyśnie na zielono. Z jakiej okazji?
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments