Lubelskie przyjęło uchwałę antysmogową. “Kopciuchy” mają zniknąć. Do kiedy?

0
711
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

19 lutego 2021r. Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze naszego regionu ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Dokument ten słusznie nazywany jest uchwałą anstysmogową, gdyż jego celem jest ograniczenie zanieczyszczenia lubelskiego powietrza.

 

Rokrocznie przygotowywane analizy danych z monitoringu jakości powietrza potwierdzają, że największym problemem w skali województwa pozostaje zanieczyszczenie powietrza obserwowane szczególnie w sezonie grzewczym. Koronną przyczyną występowania przekroczeń jest emisja z systemów indywidualnego ogrzewania budynków oraz niekorzystne w tym czasie warunki meteorologiczne.

Mając to na uwadze, a także fakt, że na poziom jakości powietrza wpływa nie tylko lokalna emisja zanieczyszczeń, ale też ich napływ ze źródeł zlokalizowanych na obszarach sąsiadujących, Samorząd Województwa Lubelskiego postanowił opracować dokument, który obejmuje całość województwa i stawia jednakowe wymagania wszystkim mieszkańcom regionu. Kolejne wersje projektu były kilkakrotnie poddane konsultacjom społecznym.

Przyjęta 19 lutego 2021 r. uchwała (wymaga publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego) zakłada m.in. stopniową wymianę przestarzałych, „trujących” instalacji – w szczególności kotłów – o mocy mniejszej niż 1 MW (docelowo do 1 stycznia 2030 roku). Zawiera też listę zakazanych do stosowania paliw oraz zakazuje użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej

Ważniejsze zapisy z uchwały „antysmogowej”: 

 1. Terminy wymiany instalacji: 
  • 1 stycznia 2024 r. – kotły bezklasowe i instalacje klas 1 i 2 wg normy PN-EN 303-5:2002;
  • 1 stycznia 2027 r. – instalacje klas 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012;
  • 1 stycznia 2030 r. – instalacje klasy 5 wg ww. normy.

   

 2. Zakazuje się stosowania następujących paliw:
  • miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
  • węgla kamiennego, który nie spełnia któregokolwiek z wymagań określonych prawem, oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
  • biomasy, której wilgotność przekracza 20%.

   

 3. Zakazuje się użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej (po 1 maja 2021 r.).
 4. Ograniczenia i zakazy dotyczą podmiotów eksploatujących instalacje.
 5. Ograniczenia i zakazy obejmują cały rok kalendarzowy.

 

źródło: UM Województwa Lubelskiego

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Będzie nowa droga! Umowa z wykonawcą podpisana.
Następny artykułKoniec z przyłbicami i szalikami. Rząd wprowadza nowe obostrzenia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments