Sejm przyjął ustawę o 14. emeryturze. Kto i kiedy ją otrzyma?

0
274
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Sejm przyjął ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Tzw. czternasta emerytura będzie wypłacana na jesieni tylko w tym roku. Świadczenie ma trafić do 9,1 mln osób.

Wypłata tzw. czternastej emerytury odbywać ma się na zasadach podobnych jak w przypadku trzynastej emerytury, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych. Pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada “złotówka za złotówkę”, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r.

Koszt wypłaty tzw. 14 emerytury szacuje się na 11,4 mld zł. Świadczenie ma trafić do 9,1 mln świadczeniobiorców.

źródło:www.gov.pl

 

Poprzedni artykułZamojskie uczennice w olimpiadzie ZUS
Następny artykułLedwo wyszedł z więzienia i już napadł na kobietę.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments