Pow. zamojski: Zalegająca w kominie sadza najczęstszą przyczyną pożarów.

0
184

W trakcie bieżącego sezonu grzewczego tj., od początku września do połowy stycznia br., na terenie powiatu zamojskiego w odnotowano 58 pożarów w budynkach mieszkalnych, z których aż 31 dotyczyło zapalenia się zalegającej sadzy w przewodzie dymowym. Straty wyniosły w przedziale między 1-5 tys. złotych.

W jednym przypadku (tj. Nielisz 7 grudnia) pożar sadzy spowodował zapalenie się wyposażenia części użytkowej domu, gdzie straty określono na 30 tys. złotych. W pozostałych przypadkach straty wynosiły od 1 do 5 tys. złotych i dotyczyły uszkodzenia komina. Ponadto niewłaściwe składowanie materiałów palnych, było przyczyna powstania pożarów w kotłowni. We wskazanym okresie zamojscy strażacy odnotowali 8 interwencji związanych z pomiarem na zawartość tlenku węgla. W 5 przypadkach, stwierdzono występowanie tego trującego gazu, z czego w jednym przypadku (Żdanów, 23 grudnia, gdzie wystąpiło jego niezbyt duże stężenie), doszło do zasłabnięcia starszej osoby, która trafiła do szpitala na obserwację. 

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym
i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Tylko czujnik tlenku węgla jest w stanie wykryć jego obecność. Gaz ten powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, a w konsekwencji nawet śmierć.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszych domów i mieszkań przed zagrożeniem pożarowym jest zainstalowanie (u góry  pomieszczenia) czujki pożarowej,
a w przypadku tlenku węgla czujnika tlenku węgla. Wskazane urządzenia w bardzo krótkim czasie, są w stanie wykryć zagrożenie, a głośny sygnał akustyczny pozwoli na podjecie właściwych działań (czynności gaśniczych lub opuszczenie zagrożonego pomieszczenia). Urządzenia takie można nabyć w sklepach budowlanych, a ich konserwacja wiąże się jedynie z wymianą baterii 9V. 

W nawiązaniu do ogólnopolskiej kampanii “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, której nadrzędnym celem jest zmniejszenie ilości pożarów w budynkach mieszkalnych oraz zmniejszenie ilości osób poszkodowanych w tego rodzaju zdarzeniach, apeluję o przestrzeganie elementarnych zasadach bezpieczeństwa takich jak:

  • stosowanie zabezpieczeń tj. czujniki tlenku węgla i czujki pożarowe, 
  • oczyszczanie kominów z zalegającej sadzy – raz na 3 miesiące (w budynkach jednorodzinnych czynność można wykonać samodzielnie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa),  
  • zapewnienie szczelności przewodów odprowadzających spaliny,
  • zachowanie odległości min. 1m, przy składowaniu materiałów palnych (opał, ubrania, papier) w pobliżu pieca c.o. oraz urządzeń i instalacji nagrzewających się do temperatury przekraczającej ponad 100 0C,
  • zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza (nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych), warto jest stosować nawiewniki okienne, 
  • stosowanie urządzeń grzewczych, posiadających dopuszczenia,  
  • zapewnienie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wystąpiły 3 pożary budynków mieszkalnych,
w których śmierć poniosły 3 osoby. Przyczyną pożarów było: zbyt bliskie występowanie materiałów palnych przy urządzeniu grzewczym, niewłaściwe zastosowanie urządzenia grzewczego oraz zaprószenie ognia. Dlatego też zwracam się z gorącym apelem o rozwagę w sezonie grzewczym, o wykonanie obowiązków nałożonych na właściciela jak również przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa, po to by sytuacji tragicznych było jak najmniej.

 

mł. bryg. Andrzej Szozda, 

Oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu.

 

 

Poprzedni artykuł87-latka nie dała się nabrać fałszywemu wnuczkowi i policjantowi
Następny artykułZAMOŚĆ: Ruszyła mobilna zbiórka choinek. Sprawdź termin odbioru z Twojego osiedla.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments