Automatyczne E-skierowania na szczepienia dla osób powyżej 70-roku życia

0
1792
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie, według PESEL – przypomniała w rozmowie z PAP konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

“Zapisy dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. Będą one mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień” – wytłumaczyła konsultantka krajowa.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego i niemedycznego, administracji) oraz rodziców wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej wyjaśniła, że pacjenci spoza grupy zero i części grupy pierwszej (z określonym kryterium wieku) nie będą objęci automatycznym e-skierowaniem. Będzie musiał je wystawić lekarz POZ.

“Dopiero, gdy zrealizujemy szczepienia osób w wieku powyżej 60 lat, pojawi się kwestia wystawienie skierowania przez lekarza POZ” – powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Zauważyła dalej, że szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału. Wyliczyła, że w I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób, a w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób.

“Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych, zależy przede wszystkim od tego, jakie ostatecznie dostawy szczepionek otrzymamy, a także, jaki odsetek seniorów będzie chciał się szczepić i jak szybko to zrobimy. Moce przerobowe mamy na blisko 4 mln szczepień miesięcznie. Samych seniorów powyżej 70 lat mamy ponad 3 mln” – powiedziała.

Jej zdaniem szczepienia powinny przyspieszyć w II kwartale roku, gdy do Polski trafi znacznie więcej szczepionek niż w pierwszym kwartale.

“Przy dostawach zapewniających wykorzystanie pełnych mocy punktów szczepień szacuję, że grupa druga ma szanse na szczepienie już w czerwcu” – stwierdziła.

Do grupy drugiej zaliczono osoby w wieku poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także te, które są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego odwiedzania placówek medycznych. Ponadto znalazły się tutaj osoby, których praca zapewnia funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są w większym stopniu na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Obraz Tumisu z Pixabay

woman 5829666 1920 2 Automatyczne E-skierowania na szczepienia dla osób powyżej 70-roku życia

Poprzedni artykułSondaż: szczepienia znanych osób nie wpłynęłyby na decyzję ws. szczepień
Następny artykułWypadki przy pracy. Dwaj mężczyźni doznali obrażeń
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments