Przebranżowienie czeka wielu z nas. Jak odnaleźć się na rynku pracy 2021?

1
1568

Zmiana stylu życia, rozwój technologii konieczność ciągłego rozwoju sprawiły, że praca w jednej firmie przez całe życie już nie jest możliwa. Aktualna sytuacja rynkowa związana z pandemią przyspiesza lub wręcz wymusza u wielu pracowników konieczność przebranżowienia się, podniesienia kwalifikacji lub nabycia zupełnie nowych umiejętności. Co zrobić, aby przekwalifikowanie i zmiana pracy nie wywoływały stresu, a skończyły się sukcesem? Gdzie jest praca w Ostrowi Mazowieckiej? Oto kilka porad jak odnaleźć się na rynku pracy w nowej rzeczywistości.

Z dnia na dzień bez pracy

Według CBOS druga fala koronawirusa przyniosła rosnące trudności w znalezieniu zatrudnienia. W ciągu miesiąca ubyło z 65% do 58% badanych oceniających, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę (informacje z raportu nr. 148 z www.cbos.pl).

Pracownicy branży gastronomicznej, hotelarskiej czy turystycznej niemal z dnia na dzień musieli szukać nowego zatrudnienia. Pandemia dotknęła także wiele osób zatrudnionych w niektórych firmach produkcyjnych. Wielu z nich czeka przekwalifikowanie. Im większą elastycznością i otwartością wykażemy się szukając nowej pracy, tym łatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie, nawet gdy sytuacja na rynku będzie trudna.

Gdzie potrzebni są pracownicy?

W niektórych branżach pojawiło się większe zapotrzebowanie na personel. Rozwój e-commerce sprawił, że wiele osób znalazło zatrudnienie w usługach kurierskich lub logistyce. W okresie pandemii dobrze radzi sobie branża budowlana. Potwierdzają to dane Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL) – w ostatnich latach widocznie jest większe zapotrzebowanie na pracowników fizycznych – zarówno tych wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych. Wciąż jest duże zapotrzebowanie także na informatyków, przede wszystkim na programistów.

Jak dobrze przygotować się do zmiany pracy? Oto kilka porad.

• Podsumuj swoją dotychczasową karierę.  Zanim zaczniesz wysyłać aplikacje zastanów się, które stanowiska i obowiązki dawały Ci największą satysfakcję. Z czego jesteś najbardziej dumny, a jakie obowiązki były trudne do wykonania.

• Zastanów się, jakie masz potrzeby. Chcesz pracować z domu a może marzysz o częstych wyjazdach służbowych? Lubisz kontakt z ludźmi czy może wolisz pracować w samotności? Szukając nowej pracy, weź pod uwagę także te czynniki.

• Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego CV. Wysyłając swoje zgłoszenie, zawsze dopasuj je do branży, pracodawcy i stanowiska. Jest to bardziej czasochłonne, ale zwiększa Twoje szanse na udział w rekrutacji i otrzymanie pracy. Swoje kompetencje i sukcesy wzmocnij liczbami lub procentami.

• Zaprezentuj swoje osiągnięcia. Liczy się nie tylko Twoje doświadczenie, ale także sposób, w jaki je zaprezentujesz. Warto skorzystać z kreatora CV, dzięki czemu w czytelny sposób zaprezentujesz swoje umiejętności. Wybierając wzór CV, pamiętaj, że nietypowe szablony pasują do stanowisk, gdzie liczy się kreatywność. W niektórych zawodach lepiej zdecydować się na klasyczny wzór. Jeśli zrealizowałeś wiele projektów, być może lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie portfolio zamiast CV.

• Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych. Na Facebooku znajdziesz wiele webinarów, podczas których możesz nauczyć się umiejętności przydatnych w nowym miejscu pracy. Na Linkedin możesz także sprawdzić nowe oferty pracy i nawiązać kontakt z rekruterami. Dla wielu z nich rekrutacja zdalna to codzienność.

• Sprawdź, w jakich zawodach będziesz przebierać w ofertach.

Przejrzyj lokalne portale z ogłoszeniami. Dowiesz się, w jakich branżach poszukiwani są pracownicy. W aktualnej bazie ofert pracy z Zamościa znajdziesz ponad 50 ogłoszeń o wakatach dla m.in. pracowników remontowo-budowlanych, biurowych oraz usługowych. Możesz także pobrać aplikację Aplikuj.pl i otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach zatrudnienia.

• Rozwijaj niezbędne umiejętności.  Według wyników BKL najbardziej potrzebne kompetencje to gotowość do brania na siebie odpowiedzialności, terminowość, samodzielna organizacja pracy i radzenie sobie w sytuacjach stresujących. Bardzo ważne są także zdolności interpersonalne oraz uczenie się nowych rzeczy, pomysłowość, kreatywność, analiza informacji i wyciągania wniosków. Warto zdobyć także specjalistyczne kwalifikacje. W czasie pandemii zdecydowana większość szkoleń odbywa się online, można znaleźć wiele informacji o webinarach i konferencjach zdalnych, również bezpłatnych (np. w tym kalendarium wydarzeń). Na takie warsztaty można się zapisać niekiedy również za pośrednictwem urzędów pracy czy na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

 

 

Poprzedni artykułSztuczne paznokcie łupem 15-latki
Następny artykułZAMOŚĆ: Prezenty dla małych pacjentów szpitala
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Przebranżowić się w dzisiejszych czasach jest dość łatwo. To nie to samo co jeszcze kilka lat temu, kiedy to znalezienie pracy w dziedzinie w której nie ma się doświadczenia graniczyło z cudem. Dziś wystarczy stworzyć dobre CV pracownika fizycznego i napisać list motywacyjny w którym przedstawimy swoją motywację do dalszego rozwoju i istnieje bardzo duża szansa, że otrzymamy daną pracę.