Chcą reaktywacji Akademii Zamojskiej.

1
1327

W obliczu realnej szansy na realizację, podnoszonego od wielu lat, pomysłu reaktywacji Akademii Zamojskiej w Zamościu członkowie Komitetu Społecznego w ostatnim czasie podjęli w tym kierunku kolejne działania. Jednym z nich jest skierowanie pisma do Prezydenta Miasta Zamościa z prośbą o określenie sposobów realnego wsparcia tego projektu przez władze samorządowe miasta oraz z zaproszeniem do konstruktywnej współpracy na rzecz realizacji projektu. 

Określenie zakresu poparcia dla przygotowanej przez Komitet koncepcji reaktywacji Akademii Zamojskiej przez samorząd Miasta Zamościa jest ważne, wobec koniecznego przedstawienia sposobów regionalnego poparcia dla projektu w trakcie kontynuowanych rozmów ze wspierającym projekt Ministrem Edukacji i Szkolnictwa Wyższego – Przemysławem Czarnkiem. – tłumaczą członkowie Społecznego Komitetu Reaktywacji Akademii Zamojskiej.

Przypomnijmy, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak jako członek wspomnianego Komitetu skierował do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego interpelację poselską w tej sprawie. Wskazuje w niej między innymi, że przywrócenie działalności, tej ważnej niegdyś dla całej kultury narodowej i samej państwowości polskiej, Akademii Zamojskiej w randze uczelni akademickiej, miałoby pozytywny wpływ nie tylko na rozwój kulturalny i edukacyjny ale także na tak oczekiwany rozwój gospodarczy miasta i regionu.

Ważnym elementem kontynuacji starań o powołanie Akademii Zamojskiej było przeprowadzone dnia 18.12.2020 r. wideo spotkanie członków Komitetu z Ministrem Przemysławem Czarnkiem, podczas którego przedyskutowano kolejne elementy wdrażania projektu.

Komitet Społeczny, w którego skład wchodzą: Maria Gmyz, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, z-ca Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP, prof. Paweł Skrzydlewski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Chełm (doradca Ministra Edukacji i Nauki), prof. Wojciech Kolanowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. Mieczysław Ryba KUL, dr Marcin Markowski, posiada opracowany projekt koncepcji uzyskania rangi uczelni akademickiej, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz rozwijania na tym fundamencie dyscyplin naukowych i związanych z nimi kierunków studiów. Projekt reaktywacji zakłada, aby do Zamościa powróciła uczelnia wyższa, zarządzana przez państwo polskie, która miałaby być kontynuatorką tradycji akademii, założonej w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Reaktywowana Akademia byłaby uczelnią nowego typu w nawiązaniu do tradycyjnych wartości uczelni wyższych, łączącą najlepszą naukę, nowoczesną edukację i patriotyczne wychowanie.

Projekt powołania w Zamościu ww. uczelni został także zgłoszony przez ww. Radną Sejmiku Województwa Lubelskiego do Strategii Województwa Lubelskiego.

Członkowie Komitetu proszą o jak najliczniejsze poparcie społeczne projektu i zapraszają do współpracy wszystkie instytucje i osoby mogące skutecznie wesprzeć realizację projektu reaktywacji Akademii Zamojskiej.

-materiał nadesłany

pismo akademia z Chcą reaktywacji Akademii Zamojskiej.

 

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Prezenty dla małych pacjentów szpitala
Następny artykułZadebiutuj literacko
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdziwiony

A może by tak próba reaktywacji Świątyni Ormiańskiej?
Ma to taki sam sens jak reaktywacja akademii, w obecnej chwili Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu uzupełnia nabór studentami z Ukrainy.
Trwa też rewitalizacja budynku akademii i w związku z tym wątpię aby pomoc de minimis przewidywała powstanie tam ośrodka akademickiego (chyba że komitet jest w stanie zrefundować uzyskaną dotację).
Czy ktoś z “komitetu” sprawdził demografię w regionie?
I czy nie warto by zacząć “komitetowanie” od rozmów z właścicielem obiektu i przedstawienia konkretów/wyliczeń a nie bawić się w politykę?