Jubileuszowa Halówka z Mikołajem

0
465
GAIA

Jubileuszowa Halówka z Mikołajem

W sobotę 5 grudnia 2020 r. w hali OSiR w Zamościu odbył się X Jubileuszowy Turniej Mikołajkowy w halowej piłce nożnej pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Mariana Rojka, Starosty Powiatu Zamojskiego Stanisława Grześko oraz Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka.

W roku naznaczonym pandemią, z okazji Mikołajek, ale też roku 100-lecia Bitwy Warszawskiej, setnych urodzin Papieża Jana Pawła II, 440-lecia założenia Miasta Zamościa, oraz Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, spotkała się młodzież z klubów sportowych miasta i powiatu zamojskiego oraz grup z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Turniej otworzyli tradycyjnie, koordynator turnieju Małgorzata Farion oraz Święty Mikołaj. W słowach powitania, Małgorzata Farion, powiedziała: „W poprzednich latach ten turniej rozpoczynaliśmy defiladą, z prezentacją uczestników nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy i Niemiec. Plany dotyczące organizacji tego jubileuszowego turnieju były również inne. Z uwagi na zmiany, na obostrzenia i bezpieczeństwo uczestników turniej ku naszej wielkiej radości organizowany jest w 2 kategoriach: klubów i grup młodzieżowych z parafii i Szkolnych Kół Caritas.

Kluby sportowe: 

 1. KS „Sokół” Zwierzyniec
 2. MKS Szczebrzeszyn
 3. STS „Gryf” Gmina Zamość
 4. Football Academy Zamość
 5. DKS „Gaudium” Zamość

Parafialne grupy młodzieżowe:

 1. Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach
 2. Parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju – 2 zespoły 
 3. Szkolne Koło Caritas przy SP Płoskie, Gmina Zamość – 2 zespoły

Zwracając się do uczestników i wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas, Małgorzata Farion podkreśliła, że ten rok jest rokiem wielu zmian na świecie, w Polsce i w Kościele. To od nas zależy jaka będzie przyszłość, a od młodych ludzi, młodych katolików zależy jaka będzie Polska, jaki będzie Kościół i jaki będzie świat. „Ziemia nie potrzebuje już „ludzi sukcesu”, ale rozpaczliwie potrzebuje ludzi czyniących dobro. Potrzebuje ludzi, którzy pięknie żyją, ludzi wielkiej odwagi gotowych włączyć się do walki o bardziej ludzki świat. Wszystkie te wartości mają niewiele wspólnego z sukcesem tak, jak go rozumie nasza kultura. Pandemia roku 2020 zmieniła nam wszystkim priorytety i postrzeganie świata. Niech ludzi czyniących dobro będzie jak najwięcej” – dodała.

Święty Mikołaj czuwał nad rywalizacją fair play oraz nad tym, by 10. Turniej Mikołajkowy uczył także dobroczynności przez dzielenie się dobrami duchowymi i materialnymi z drugim człowiekiem. Święty Mikołaj zwracając się do uczestników życzył dobrej zabawy, prosząc zawodników o dbanie o zdrowie własne i innych, obiecując obdarowanie prezentami na zakończenie.  Życzył wszystkim zebranym dobrego, owocnego, bezpiecznego czasu i by w rywalizacji sportowej wygrał najlepszy. 

W naszej kulturze Święty Mikołaj to pierwszy święty, którego od wczesnego dzieciństwa darzymy wielką sympatią, bo przecież przynosi nam prezenty. Kiedy po raz pierwszy 10 lat temu zorganizowano zmagania w halowej piłce nożnej, Organizatorzy meli na celu przybliżenie prawdziwej postaci Świętego Mikołaja. późniejszego biskupa Miry. Zdobył on serca wiernych nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także wielką troską o ich potrzeby materialne.

W tym wyjątkowym roku wielkich ważnych rocznic, wszyscy zebrani pamiętając o naszej Ojczyźnie odśpiewali hymn Polski. Flagę Polski wnieśli na halę zawodnicy Diecezjalnego Klubu Sportowego „Gaudium” Zamość.

Wśród zebranych Gości, którzy wsparli turniej duchowo, organizacyjnie i finansowo na ceremonii otwarcia obecni byli: Ks. Miłosław Żur – główny ekonom Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, Starosta Powiatu Zamojskiego Stanisław Grześko, Przewodniczący Rady Miasta Zamość Piotr Błażewicz, Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Piotr Zając.

Wśród instytucji, darczyńców i partnerów X Jubileuszowego Turnieju Mikołajkowego znaleźli się:

 1. Ministerstwo Sportu w Warszawie
 2. Powiat Zamojski
 3. Miasto Zamość 
 4. Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak 
 5. Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 6. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu
 7. Drukarnia Attyla 
 8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

To dzięki ich hojności i wsparciu na zakończenie turnieju uczestnicy zostali uhonorowani medalami, pucharami, statuetkami, dyplomami, obdarowani nagrodami rzeczowymi i paczkami od Świętego Mikołaja.

W imieniu J.E. ks. biskupa Mariana Rojka głos zabrał ks. Miłosław Żur. Nawiązując do historii Świętego Mikołaja i Świętego Jana Pawła II zwrócił się do młodych ludzi słowami Papieża, by wymagali od siebie, nawet jeśli inni nie będą od nich wymagać, życzył także błogosławionego czasu, by w zdrowym ciele był zawsze zdrowy duch. 

Prezydent Piotr Zając, w imieniu własnym i Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka, witając uczestników, wolontariuszy, trenerów i opiekunów życzył dobrej zabawy w dniu święta wolontariuszy i na turnieju ku czci Świętego Mikołaja. Podkreślił to, że w tym turnieju wszyscy są zwycięzcami, zapowiedział także remont hali, by za rok była jeszcze bardziej okazała.

Starosta Stanisław Grześko, w słowach powitania, nawiązał do historii Polski, historii Świętego Mikołaja, podziękował za zorganizowanie i promowanie wartości i tradycji naszej Ojczyzny.

Po otwarciu zawodnicy wzięli udział w „Muzycznej rozgrzewce” poprowadzonej przez Martę Kułaj-Wyszyńską ze Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość, do której dołączył także Święty Mikołaj. Uczestnicy bawili się świetnie przy doskonałych układach z wykorzystaniem kolorowych chust.

Zmagania sportowe odbyły się przy zachowaniu wymogów sanitarnych. Mecze sędziowali: Marek Borowiński i Bartłomiej Górski.

Wyniki końcowe Turnieju:

Grupy Młodzieżowe z Parafii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej rocznik 2009 i młodsi:

 1. Szkolne Koło Caritas przy SP Płoskie I
 2. Parafia Chrystusa Króla – Biłgoraj I
 3. Szkolne Koło Caritas przy SP Płoskie II
 4. Parafia Chrystusa Króla – Biłgoraj II
 5. Parafia Św. Jana Chrzciciela – Trzęsiny

Najlepszy zawodnik: Wiktoria Poździk (Płoskie I), najlepszy bramkarz: Marlena Sołtys (Płoskie II), zawodnik fair play: Małgorzata Furlepa (Trzęsiny), król strzelców: Paweł Wołoszyn (Biłgoraj I)- 7 bramek.

Kluby sportowe – kategoria Chłopcy rocznik 2009 i młodsi:

 1. STS Gryf Gmina Zamość
 1. Football Academy Zamość
 2. DKS Gaudium Zamość
 3. KS Sokół Zwierzyniec
 4. MKS Szczebrzeszyn

Najlepszy zawodnik: Hubert Waga (F.A. Zamość), najlepszy bramkarz: Mateusz Szewczuk (Gryf Zamość), zawodnik fair play: Karol Mazur (Gaudium), król strzelców: Igor Czuryło (Sokół)-8 bramek.

Na zakończenie wydarzenia, zachowując przepisy sanitarne medale każdemu uczestnikowi, puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy dla drużyn, statuetki i nagrody dla najlepszych zawodników oraz paczki dla wszystkich uczestników i zaangażowanych w organizację osób wręczali Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Starosta Powiatu Zamojskiego Stanisław Grześko, Święty Mikołaj i tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

Wśród wyróżnionych znaleźli się również wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu wraz z opiekunami.

Koordynator Turnieju Małgorzata Farion złożyła najlepsze życzenia wolontariuszom oraz wszystkim obecnym. Drużynom i zawodnikom zaś, pogratulowała wywalczonych miejsc, podziękowała dostojnym Gościom za okazaną pomoc, a obsłudze za zaangażowanie w organizację turnieju. Szczególne podziękowania przekazała Świętemu Mikołajowi, który od lat w doskonały sposób wypełnia swoją rolę.

Podziękowanie od Świętego Mikołaja za wieloletnią organizację Turnieju Mikołajkowego otrzymała Małgorzata Farion. Turniej zakończyła wspólna modlitwa.

Nagrodzono wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu: Mikołaj Balicki, Edyta Furmanek, Patrycja Gałan, Aleksandra Kopciewska, Aneta Kowalczyk, Julia Oberda, Krystian Palonka, Łukasz Poździk, Kamil Rochowiak, Wiktoria Rotmańska, Aneta Telejko, Justyna Tymbel, Paulina Winiarczyk. 

Opiekunowie SKC: Edyta Łój, Katarzyna Skóra, Dorota Czarny, Anna Matelak – Peterman

X Jubileuszowego Turniej Mikołajkowy w halowej piłce nożnej swoim zaangażowaniem wsparli: Stanisława Margol, Wojciech Suchowicz, Ewelina Mazur, Tomasz Poździk, Aleksandra Kopciewska, Julia Oberda, Krystian Palonka, Piotr Kapłon.

Turniej został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu w Warszawie, Powiatu Zamojskiego oraz Miasta Zamość.dsc 3859 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3858 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3856 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3852 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3851 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3848 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3847 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3846 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3845 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3837 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3836 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3834 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3829 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem 106355680 2714761478793972 253255555930290769 o Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3820 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3792 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3782 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3773 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3772 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3771 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3768 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3765 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3723 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3712 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3707 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3704 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3700 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3698 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3688 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3683 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3678 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem dsc 3674 Jubileuszowa Halówka z Mikołajem

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments