Wracając do domu po kolejnym wymagającym dniu, marzymy jedynie o wypoczynku. Zmieniamy ubrania na wygodne, związujemy włosy, a także zmywamy makijaż. Jednak nie jest to jedyna czynność, którą powinnyśmy wykonywać podczas wieczornej pielęgnacji skóry twarzy. Jest ona znacznie bardziej wymagająca od tej przeprowadzanej o poranku. Jest to związane ze wzmożonym działaniem skóry, które rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku. Gdy my śpimy, ona przeprowadza szereg procesów, które mają na celu regenerację. Dobrze dopasowane kosmetyki sprawią, że wszystkie te działania będą mogły odpowiednio przebiegać. Dzięki temu po przebudzeniu nasza skóra będzie jędrna i odżywiona. Wystarczy do tego tylko kilka kroków od demakijażu po użycie kremów na noc.

Demakijaż

Każda wieczorna pielęgnacja powinna rozpocząć się dokładnym zmyciem makijażu, a dokładniej demakijażem oczu i ust. W szczególności w przypadku oczu i ich okolic należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ znajdująca się tam skóra jest wyjątkowo delikatna i łatwo jest ją rozciągnąć. Produkt powinien być dedykowany temu obszarowi twarz, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że unikniemy podrażnień. Gdy po tuszu do rzęs i pomadce nie pozostanie żaden ślad, możemy przejść do reszty twarzy. W tym przypadku mamy dużo większy wybór kosmetyków, bo od płynów micelarnych aż po specjalne olejki. Niezależnie od produktu konieczna jest wyjątkowa dokładność.

Oczyszczanie

Choć oczyszczanie dla wielu jest tożsame z demakijażem, to jest to czynność z zupełnie innym celem. Ma ona usunąć pozostałości makijażu, ale przede wszystkim oczyścić pory i skórę z różnego rodzaju zabrudzeń, na przykład kurzu i sebum. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zapobiega powstawaniu zaskórników oraz stanów zapalnych. Przygotowuje także skórę przed dalszymi krokami. Wchodząc do drogerii, znajdziemy na półkach naprawdę dużą ilość kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania. Warto więc wybrać go na podstawie potrzeb i rodzaju skóry. Jest także wiele narzędzi, które ułatwią ten krok, na przykład gąbki konjac i szczotki soniczne. Co najmniej dwa razy w tygodniu oczyszczanie powinno być rozszerzone o złuszczanie za pomocą peelingu, najlepiej enzymatycznego. Dzięki temu zostanie usunięty martwy naskórek i pojawi się nowa, zdrowsza skóra. Na sam koniec tego kroku twarz należy delikatnie osuszyć albo ręczniczkiem przeznaczonym tylko do niej, albo ręcznikiem papierowym. Ograniczy to przenoszenie się bakterii i powstawanie niedoskonałości.

Tonizowanie

Jest to najczęściej pomijany krok zarówno w pielęgnacji wieczornej, jak i porannej. Po oczyszczaniu skóra może być nieco podrażniona, dlatego użycie toniku lub hydrolatu uspokoi ją. Oprócz tego przywróci jej optymalne pH i przygotuje na wchłonięcie kremu. Kosmetyk należy dobrać w zależności od swojego rodzaju skóry, dlatego do skóry normalnej i suchej powinien być nawilżający, a do tłustej matujący.

Nawilżanie

Nawilżanie rozpoczyna się nałożeniem kremu pod oczy, który nawilży i poprawi jędrność cienkiej skóry w tym obszarze. Wybrany produkt należy delikatnie wklepać palcem wskazującym. Ostatnim, choć nie mniej istotnym od wcześniejszych krokiem jest aplikacja kremu na noc. Jak już wspomnieliśmy na samym początku, nocą skóra się regeneruje. Oznacza to także, że znacznie lepiej niż w ciągu dnia wchłania składniki odżywcze. Jest to powód, dla którego kremy na noc są bardziej treściwe i bogatsze w różnego rodzaju substancje. Nie będzie zbytnim zaskoczeniem, że powinny być dopasowane do tego, czego potrzebuje skóra. Jednak błędnym założeniem jest, że posiadaczki skóry tłustej nie muszą używać produktów nawilżających. Jest wręcz odwrotne – brak odpowiedniego nawilżenia może powodować wzmożoną produkcję sebum. Kosmetyk powinien być nałożony wklepującymi ruchami w taki sposób, żeby nie rozciągać skóry. Po jego nałożeniu można wykonać też masaż skóry, który pobudzi krążenie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments