Rolety rzymskie to chyba najlepsze połączenie dekoracyjnej funkcji zasłon z zaletami klasycznych rolet na rolce. Poznaj pięć powodów, dla których warto powiesić je w oknie.

Rolety rzymskie – dekoracja, której się nie oprzesz 

Chyba najważniejszym argumentem przemawiającym za powieszeniem w oknach rolet rzymskich jest ich bardzo dekoracyjny wygląd. Symetryczne poziome pasy, układające się w fałdy przy podciąganiu do góry i tworzące estetyczną ozdobę nad oknem, przyciągają wzrok i w niebanalny sposób przyozdabiają wnętrze.

Roletę rzymską można uszyć nie tylko z tkaniny zasłonowej, co jest najczęściej praktykowane, ale też z tkaniny firanowej, np. zamiast klasycznej firanki do kuchni lub sypialni.

Rolety rzymskie można prać i zmieniać tak samo, jak zasłony 

Przeciwnicy rolet często podnoszą argument, że nie można ich prać, a utrzymanie w czystości na oknie nie jest łatwe. Faktycznie, klasyczne rolety na rolce nie dają się demontować, ale z roletami rzymskimi jest inaczej. Je możemy zdjąć z okna i uprać. Przy okazji możemy też zmienić je na inne. Latem można powiesić lekkie i kolorowe rolety rzymskie, zimą nieco grubsze, sprawiające wrażenie cieplejszych.

Sposób prania rolet zależy od tego, z jakiej tkaniny zostały uszyte.

Rolety rzymskie są sterowane pionowo 

Rolety rzymskie, jak każde inne, podciąga się do góry. Nie potrzebują miejsca po bokach okna, ich zadaniem jest zasłonięcie wnęki okiennej. Sterowanie pionowe to lepsza osłona przed słońcem wpadającym do pomieszczenia. Jeśli świeci nam ono prosto w oczy, wystarczy lekko opuścić roletę. Zasłony nie dają tego luksusu, najczęściej trzeba zasłonić połowę okna. W tej konkurencji bezapelacyjnie wygrywa roleta, bo mimo odcięcia dopływu promieni słonecznych do pomieszczenia nadal wpada światło.

Zobacz: Jak dobrać rolety rzymskie, które będą skutecznie chronić przed słońcem? 

rolety rzymskie dekoracja ktorej sie nie oprzesz Rolety rzymskie - poznaj 5 powodów dlaczego warto zamontować je w oknie?
Rolety rzymskie – dekoracja, której się nie oprzesz

Rolety rzymskie pasują do każdego stylu wnętrza 

Nie ma wnętrza, w którym nie dałoby się powiesić rolet rzymskich. To bardzo uniwersalna dekoracja, a jej ostateczny wygląd zależy od tego, jakie rolety chcemy mieć. Proste, jednokolorowe, niemal ascetyczne dobrze sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, skandynawskich lub industrialnych. We wnętrzach urządzonych z większym przepychem lepiej powiesić rolety rzymskie z dekoracyjnym wzorem, z tkaniny odbijającej światło, a nawet dekorowane falbaną w dolnej części.

Rolety rzymskie – alternatywa dla krótkich zasłon 

Zasłony wyglądają naprawdę stylowo tylko wówczas, gdy są długie. Krótkie zasłony nie wyglądają tak efektownie i raczej odradza się ich wieszanie. Można zrobić wyjątek dla kuchni, ale lepszym wyjściem będzie powieszenie rolet rzymskich. One zawsze kończą się na linii parapetu i wygląda to zdecydowanie bardziej naturalnie niż krótkie zasłony. Ponadto rolety nie powiewają na wietrze – to ważne zwłaszcza w niedużej kuchni.

Eurofirany są marką znaną na polskim rynku od trzydziestu lat. Dziś to jeden z liderów w dostarczaniu wysokogatunkowych tkanin dekoracyjnych oraz dodatków do wnętrz. Oferuje wyroby gotowe w wielu wersjach stylistycznych i kolorystycznych, a także szycie na wymiar firan, rolet i zasłon. Zamówienia można składać w salonach stacjonarnych w całej Polsce oraz za pośrednictwem strony internetowej. Marka tworzy własne kolekcje pościeli i dodatków. Ostatnie: Ella Line, Diva Line i Reina Line spotkały się z uznaniem klientów. 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments