GAIA

W poniedziałek, 16 listopada, ok. godz. 22.00 w suszarni do zboża usytuowanej w miejscowości Brody Małe (gm. Szczebrzeszyn) wybuchł pożar. Do akcji gaśniczej skierowano zastępy z JRG Szczebrzeszyn oraz pobliskie OSP.  

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Szczebrzeszyn stwierdzono, że na terenie przedsiębiorstwa prowadzącego skup zbóż, częściowym pożarem objęty był obiekt stalowej suszarni do zboża.

– Działania gaśnicze w pierwszej fazie polegały na podaniu jednego prądu wody z działka usytuowanego na podnośniku. Z uwagi na występowanie w pobliżu 20 silosów zbożowych i możliwość wystąpienia dużego zapotrzebowania na wodę, do działań zostały skierowane kolejne zastępy z JRG Zamość oraz OSP. Działania gaśnicze w kolejnej fazie polegały na podaniu kolejnego prądu wody z drabiny mechanicznej do wnętrza suszarni w celu ugaszenia palącej się kukurydzy. Następnie w porozumieniu z kierownictwem zakładu i przy jego wsparciu w trzech etapach opróżniano suszarnię z około 90 ton kukurydzy, którą przelano wodą. – relacjonuje mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy KM PSP w Zamościu.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zapalenie się kukurydzy wskutek prowadzonego procesu suszenia. Podczas pożaru zużyto około 40 m3 wody. Właściciel oszacował straty na kwotę 300 tys. zł. W działaniach trwających ponad 7 godziny wzięło udział 6 zastępów PSP z JRG Szczebrzeszyn i Zamość oraz OSP: Niedzieliska, Wielącza, Brody Małe, Brody Duże.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments