Ochrona zniżek OC – czym jest i jak działa?

0
577

Towarzystwa ubezpieczeniowe lubią nagradzać klientów za bezszkodową jazdę. Jeśli jesteś kierowcą z wieloletnim doświadczeniem, to z pewnością zgromadziłeś już kilkudziesięcioprocentowe zniżki na polisę OC samochodu. To świetny sposób na to, żeby zmniejszyć wysokość składki i zaoszczędzić pieniądze. Nie chcesz stracić swoich rabatów? Sprawdź, czym jest ochrona zniżek OC i jak to działa.

Już po kilku latach bezkolizyjnej i bezpiecznej jazdy można uzyskać nawet 60% zniżki na OC samochodu. To wspaniała motywacja do tego, aby przestrzegać zasad ruchu drogowego i unikać trudnych sytuacji na drodze. Nie chcesz stracić swoich przywilejów? Sprawdź, jak działa ochrona zniżek OC.

Zniżki OC – jak to działa?

Na każdym właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Za brak polisy grożą wysokie kary finansowe. Wysokość składki OC ustalana jest indywidualnie i może znacząco różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.  Ubezpieczenie OC może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Sportowy samochód z silnikiem o dużej pojemności, jazda po mieście, młody kierowca – to tylko kilka czynników, które znacząco podnoszą cenę za polisę. 

Jednym ze sposobów na to, żeby zaoszczędzić na ubezpieczeniu, jest bezszkodowa jazda. Kierowca może uzyskać zniżki w wysokości nawet 60%.  Oznacza to, że cena ubezpieczenia może spaść do kilkuset złotych. Jednak ulgi można bardzo łatwo stracić, ponieważ za każde zdarzenie grozi utrata minimum 10% rabatu na zakup nowej polisy. To, ile ubezpieczyciel potrąci za spowodowanie wypadku, zależy tylko od wewnętrznych regulacji danego towarzystwa. W niektórych firmach jest to nawet 30%! 

Ochrona zniżek na polisę auta – co to jest?

Chcesz zachować swoje rabaty niezależnie od tego, co wydarzy się na drodze? Rozważ wykupienie ochrony zniżek OC. Jest to dodatek do ubezpieczenia, który gwarantuje zachowanie wypracowanych ulg na polisę nawet po spowodowaniu wypadku lub kolizji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nazywają tę opcję „ochroną pierwszej szkody” lub „wykluczeniem szkody”. Informacje o takiej ochronie znajdziesz w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy.

Rozważ zakupienie ochrony zniżek OC, jeśli:

  • współwłaścicielem lub współużytkownikiem Twojego pojazdu jest niedoświadczony kierowca. Ryzyko spowodowania kolizji przez taką osobę jest znacząco wyższe, dlatego warto się zabezpieczyć,
  • masz kilka samochodów. Za niewielką dopłatą firma ubezpieczeniowa może objąć swoją ochroną wszystkie pojazdy, a Ty zachowasz swoje zniżki bez względu na to, co wydarzy się na drodze.

Koszt ochrony zniżek OC wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, ale wysokość tej usługi jest wyceniana indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule: https://rankomat.pl/samochod/ochrona-znizek. 

Czy warto skorzystać z ochrony zniżek OC?

Wbrew pozorom ochrona ulg nie gwarantuje zachowania takiej samej ceny ubezpieczenia. Wysokość składki zależy od wielu czynników, a jednym z nich są wypracowane zniżki. Każdy ubezpieczyciel ustala swój cennik tak, aby móc zapewnić wypłacenie świadczeń każdemu klientowi. W związku z tym, w przyszłym roku cena za polisę może wzrosnąć, nawet jeśli zachowasz zniżki czy zgromadzisz ich więcej.

Rozważ wykupienie ochrony zniżek na polisę auta, jeśli jesteś pewien, że kolejną umowę na OC pojazdu zawrzesz u tego samego ubezpieczyciela. Zgromadzone ulgi nie będą obowiązywać, jeśli zdecydujesz się wykupić polisę w innym towarzystwie. Każda szkoda jest zgłaszana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc pozostałe firmy mają wgląd do Twojej historii szkód i mogą podnieść cenę swojej oferty.

Pamiętaj o tym, żeby przed zawarciem kolejnej umowy, dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne polisy. Pomoże w tym np. kalkulator ubezpieczeń AC i OC na rankomat.pl. Wpisz w formularzu swoje dane, parametry techniczne samochodu i sposób jego użytkowania. System wygeneruje dla Ciebie ranking propozycji od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Tobie pozostanie wybrać najkorzystniejszą.

Ochrona zniżek OC gwarantuje Ci zachowanie wypracowanych ulg za bezszkodową jazdę w tym samym towarzystwie. Rozważ więc dokładnie wszystkie oferty i wybierz coś dla siebie. 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments