Marek Grechuta będzie miał w Zamościu swoją ulicę. Tak zdecydowali mieszkańcy

0
1801
Marek Grechuta ma w Zamościu m.in. swój mural na budynku garaży przy ul. Kamiennej. Teraz doczeka się także ulicy. Fot. archiwum NKZ

Imię Marka Grechuty nosić będzie dotychczasowa ul. mjr Włodzimierza Pawłowicza Milejewa, położona na osiedlu Powiatowa. Zmiana nazwy ma związek z uchwaloną przez sejm w kwietniu 2016, ustawą dekomunizacyjną. Nowego patrona ulicy wybrali mieszkańcy osiedla Powiatowa na zebraniu, które odbyło się we wrześniu. Nad uchwałą w tej sprawie głosować będą radni podczas najbliższej sesji.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazw jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki /Dz. U. z 2018 r., poz. 1103/ właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego mają obowiązek zmiany nazw ulic, mostów i placów które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Jedną z nich jest nazwa mjr Włodzimierza Pawłowicza Milejewa, co potwierdził Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w piśmie z dnia 7 lipca 2020 r.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Na zebraniu, które odbyło się 23 września br., mieszkańcy Osiedla Powiatowa przegłosowali zmianę nazwy mjr Włodzimierza Pawłowicza Milejewa na Marka Grechuty.

Marek Grechuta urodził się w Zamościu w 1945 roku. Zmarł 9 października 2006 w Krakowie. W dzieciństwie wyjechał z rodziną do Chylic pod Warszawą, ale w 1956 roku rodzina na powrót osiadła w Zamościu. Ukończył zamojskie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. W 1963 roku podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Był piosenkarzem kompozytorem, poetą i malarzem. Uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej.

Z tego samego powodu, co ulica mjr Włodzimierza Pawłowicza Milejewa, nazwę zmienią także dwie inne zamojskie ulice. Chodzi o dotychczasową ul. mjr Michała Atamanowa, położoną na osiedlu Powiatowa oraz ul. Ludwika Czugały, położoną na osiedlu Zamczysko.

Mieszkańcy Osiedla Powiatowa przegłosowali zmianę nazwy mjr Michała Atamanowa na Sosnową, zaś mieszkańcy Osiedla Zamczysko na nowego patrona dotychczasowej ul. Ludwika Czugały wybrali Macieja Topornickiego (był to bliski współpracownik Jana Zamoyskiego oraz administrator jego majątku).

Decydujący głos co do nowych nazw ulic ma jednak Rada Miasta, która zatwierdza je uchwałą. Radni zajmą się tym na najbliższej sesji – w poniedziałek, 26 października.

 

 

 

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: 69-latka zostawiła pieniądze w śmietniku. Myślała, że bierze udział w policyjnej akcji
Następny artykułUderzył w znak drogowy i słup informacyjny, a potem dachował, był pijany
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments