Żeby porozmawiać z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych twarzą w twarz, nie trzeba już wychodzić z domu. Instytucja uruchamia wideorozmowy. Mieszkańcy województwa lubelskiego będą mogli umawiać się na e-wizyty w ZUS od 29 października.

Dbamy o bezpieczeństwo i czas naszych klientów, dlatego wprowadzamy kolejne udogodnienie, dzięki któremu można odwiedzić nas online – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Żeby odwiedzić Zakład przez internet, wystarczy urządzenie z kamerą i mikrofonem: komputer, telefon lub tablet. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę e-wizyty. Podczas wideorozmowy eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze między 9.00 a 14.30. Rozmowy trwają do 20 minut.

E-wizyty ruszyły 19 października w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Mieszkańcy województwa lubelskiego będą mogli z nich korzystać od 29 października. – W listopadzie usługa będzie dostępna we wszystkich naszych oddziałach. Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę, należy wejść na stronę www.zus.pl. Podczas rezerwacji podajemy swoje  dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń – wyjaśnia szefowa ZUS.

Dzień przed spotkaniem klient otrzyma SMS z przypomnieniem o e-wizycie. A na godzinę przed wideorozmową dostanie mail z linkiem. Ten link należy otworzyć w godzinę umówionej e-wizyty, żeby połączyć się z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w swojej indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości i pokazać go do kamery podczas e-wizyty. W wideorozmowie może wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny klienta – na etapie rezerwacji wizyty należy zaznaczyć taką potrzebę. Osoba, która ma pełnomocnictwo zarejestrowane w ZUS, może rozmawiać z urzędnikiem w imieniu klienta wskazanego w tym upoważnieniu. Więcej informacji na www.zus.pl/e-wizyta. 

Film z podstawowymi informacjami o e-wizycie w ZUS w portalu Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=LPCMPwIldQ4

Wideoporadnik o rezerwacji e-wizyty: https://www.youtube.com/watch?v=Rn5cuUSAaa8

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kto to wymyslil

juz wide tych 80 laków, ktorych nie stac na leki w kolejkach po komputery i kamerki, a i jeszcze internet miec trzeba, to kolejny wydatek, tylko po to by zus raczył z nimi porozmawiac, nonsens

kto to wymyslil

widze tych 80 latków

myślenie nie boli

Przecież placówki ZUS są cały czas otwarte. Jak 80-latek woli spotkać się urzędnikiem w urzędzie, to nikt go nie zmusza do korzystania internetu. O niepełnosprawnych pomyslałeś? O ludziach na kwarantannie, zamkniętych w domach przymusowo? Świat się nie kończy na 80-latkach bez internetu.