- reklama-

Smog – toksyczna mieszanka powodująca kilkadziesiąt tys. przedwczesnych zgonów wśród Polaków i kilka milionów na świecie [1]. Wiele polskich miast niestety zajmuje miejsca w czołówce tych najbardziej zanieczyszczonych, których normy stężenia pyłów PM2,5 zostały przekroczone wielokrotnie – Wrocław znalazł się w tym roku na drugim miejscu [2], wyprzedzony jedynie przez Lahore w Pakistanie.

Skąd bierze się smog?

W naszym kraju głównie z tzw. niskiej emisji, a więc spalin wydobywających się z urządzeń niespełniających norm – większość emisji pyłu zawieszonego pochodzi właśnie z domowych urządzeń. 

Do tego dochodzi spalanie śmieci, pojazdy z silnikami typu diesel, pył ze startych opon i klocków hamulcowych, a także przemysł, zwłaszcza energetyka węglowa.

Jeżeli dodamy do tego niebezpieczne lzo – lotne związki organiczne, które wdychamy na co dzień, otrzymamy wyjątkowo niebezpieczny miks, który z czasem może przyczynić się nawet do rozwoju śmiertelnych chorób, w tym nowotworów.

Wpływ smogu na organizm

Oddychanie zawartymi w smogu toksynami wpływa na cały organizm, a zwłaszcza na układ oddechowy i krwionośny, mózg i serce.

Konsekwencje to m.in.:

 • zawał serca,
 • udar,
 • nadciśnienie,
 • nowotwory płuc,
 • rozwój Alzheimera,
 • przedwczesne porody,
 • bezpłodność.

Szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ smogu są dzieci i seniorzy, a także osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego czy oddechowego.

Oddychanie smogiem to zwiększona umieralność oraz skrócenie oczekiwanej długości życia.

ranking oczyszczaczy ranking Oczyszczacz powietrza, maska antysmogowa… Czy to działa na smog?

Jak chronić się przed smogiem?

Brytyjczycy, u których smog w latach 50. powodował śmierć kilku tys. ludzi dziennie, dokonali ogromnych zmian w podejściu do ochrony środowiska i wyeliminowali problem smogu [3].

W Polsce, pomimo wielu inicjatyw i unijnych dofinansowań, problem wciąż istnieje, dlatego warto bronić się przed smogiem wszelkimi możliwymi sposobami:

  1. Kup maskę antysmogową – w odpowiednim rozmiarze, opatrzoną certyfikatem oraz z odpowiednimi warstwami zabezpieczającymi. Sprawdź: maska antysmogowa polecana przez ranking-oczyszczaczy.pl;
  2. Zainstaluj aplikację smogową na telefon – umożliwi Ci ona bieżące kontrolowanie jakości powietrza w Twoim regionie i uniknięcie ewentualnych wysokich stężeń zanieczyszczeń;
  3. Unikaj wysiłku fizycznego na zewnątrz – przyspieszony oddech powoduje, że wdychasz do płuc więcej zanieczyszczeń;
  4. Zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza – tzn. taki, który będzie posiadał filtr HEPA, odpowiednio wysoką wydajność oraz sprawny tryb automatyczny.

Pamiętaj, by w sezonie smogowym unikać wychodzenia z domu w czasie, gdy aplikacja smogowa wskazuje największe stężenia, a szczególnie unikaj wtedy wysiłku fizycznego.

Jeżeli musisz wyjść, zawsze noś maskę antysmogową, a po powrocie do domu uruchom oczyszczacz powietrza.

Źródła:

 1. https://smoglab.pl/zanieczyszczenie-powietrza-rocznie-powoduje-45-mln-przedwczesnych-zgonow-w-polsce-nawet-51-tys/ 
 2. https://notesfrompoland.com/2020/01/17/polish-city-registers-second-worst-air-pollution-in-the-world-as-smog-descends-on-poland/ 
 3. https://globenergia.pl/magazyn/smog-londynski-od-niego-wszystko-sie-zaczelo/ 
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina

Wszelkiego rodzaju oczyszczacze powietrza to dobre rozwiązanie, ale ma pewną wadę. Trudno znaleźć naprawdę skuteczne. Smog w Krakowie w tamtym roku nie dawał nam normalnie funkcjonować – wszelkie formy rozrywki czy spacerów..piekło..