Znamy stanowisko policji ws. wczorajszej interwencji w Zamościu

0
8405

W związku ze wzrostem stwierdzonych przypadków koronawirusa, od soboty (10 października) w całej Polsce obowiązuje strefa żółta (oprócz regionów oznaczonych jako strefa czerwona). Wiąże się to z dodatkowymi restrykcjami m.in. obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami. Obowiązek ten dotyczy każdego, za wyjątkiem osób posiadających zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Rząd zapowiedział też stosowanie zasady „zero tolerancji” w stosunku do osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Policjanci bardzo poważnie podeszli do egzekwowania nowych restrykcji. Przekonał się tym wczoraj jeden z mieszkańców naszego regionu.

Jak powiadomili nas nasi Czytelnicy, w środę (13.10) po godzinie 15.00 w pobliżu przystanku busów na Nowym Mieście w Zamościu, doszło do policyjnej interwencji. Legitymowany mężczyzna nie posiadał maseczki, miał też odmawiać przyjęcia mandatu. Doszło do dyskusji, której finałem było zdecydowane zatrzymanie. W interwencji brały udział dwa radiowozy policji.

Fragment zdarzenia został nagrany przez jednego ze świadków, od którego dowiedzieliśmy się także, że mężczyzna zasadniczym głosem odmawiał przyjęcia mandatu i powoływał się na Konstytucję i swoje prawa oraz nie był agresywny.

O komentarz do zdarzenia poprosiliśmy Dorotę Krukowską – Bubiło, rzecznik prasową Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. 

Poniżej publikujemy treść stanowiska, które otrzymaliśmy:

„Odnosząc się do informacji zamieszczonej na stronie Nowego Kuriera Zamojskiego zatytułowanej: „Brak maseczki i odmowa przyjęcia mandatu? Zdecydowana interwencja policji.” informuję, iż powodem podjęcia przez policjantów zatrzymania mężczyzny było niepodanie przez niego danych osobowych w czasie legitymowania.  

Do interwencji doszło 13.10.2020 roku ok. godziny 15.00 w Zamościu przy ul. Gminnej ,w okolicach postoju busów. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na mężczyznę, który w przestrzeni publicznej nie posiadał maseczki. Kiedy mundurowi chcieli wylegitymować mężczyznę ten oświadczył, że nie ma przy sobie dowodu osobistego i nie pamięta wszystkich danych osobowych, m. in. adresu zamieszkania. Należy tu zaznaczyć, że osoba legitymowana przez uprawnioną instytucję, a taką jest m.in. Policja ma obowiązek podać swoje dane osobowe. Jeśli nie wywiązuje się z tego obowiązku popełnia wykroczenie określone w art. 65 kodeksu wykroczeń. Ponadto, jeśli nie można ustalić tożsamości osoby, która została ujęta na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia, policjanci mają prawo ją zatrzymać.

Policjanci powiadomili, więc mężczyznę, że w celu ustalenia jego tożsamości zostanie zatrzymany. Mężczyzna stawiał opór, nie wykonywał poleceń policjantów. Został ostrzeżony, że jeśli się nie dostosuje to zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego. Mężczyzna zignorował to. Już w radiowozie w trakcie sprawdzenia mężczyzny policjanci w kieszeni jego ubrania odnaleźli dowód osobisty. Na jego podstawie sprawdzili tożsamość mężczyzny. Po tym 38-latek z gminy Komarów – Osada został zwolniony, policjanci odstąpili od zatrzymania. 

W powyższej sprawie w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu wdrożono czynności wyjaśniające w sprawie o popełnione przez 38-latka wykroczenia – uchylania się od podania policjantom danych osobowych w czasie legitymowania, jak też nie okazania dowodu osobistego oraz wykroczenie polegające na braku zasłonięcia ust i nosa maseczką na ulicy. Ponadto nadmieniam, że w treści artykułu została zawarta informacja cyt.: „Jednocześnie próbujemy otrzymać informacje od zamojskiej policji”, powyższa treść sugeruje brak aktywności ze strony Oficera Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu w tej sprawie. Zapewniam, że wczoraj, tj. 13.10.2020 roku nikt z Nowego Kuriera Zamojskiego nie kontaktował się z oficerem prasowym by uzyskać stanowisko i informacje ze strony KMP w Zamościu. Kontakt telefoniczny został nawiązany dopiero dzisiaj. 

łącząc wyrazy szacunku

st. asp. Dorota Krukowska – Bubiło

Oficer Prasowy
Komendy Miejskiej Policji w Zamościu

************************************************

Odnosząc się do ostatniego zdania zawartego w powyższym piśmie, informujemy, że z Panią Dorotą Krukowska Bubiło, oficerem prasowym KMP w Zamościu, z racji na późną godzinę wczorajszej publikacji, skontaktowaliśmy się dzisiaj o godz. 9.20. Odpowiedź otrzymaliśmy o godz. 11.16.

Przypominamy, że wciąż czekamy na relacje świadków tego zdarzenia oraz być może także samego zatrzymanego. Możecie pisać do nas za pomocą Facebooka oraz na adres: [email protected]

Poprzedni artykułZamość: Zamiast niebezpiecznego skrzyżowania będzie mini – rondo. Prace właśnie ruszyły
Następny artykułKINO SENIORA dla Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments