“Pieszo z Panamy do Kanady”, czyli kolejne fascynujące spotkanie z serii “Palcem po mapie”

0
374

Zamojski Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu “Palcem po mapie”, które odbędzie się 28 października o godzinie 17.00 w Fortecznym Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Luneta (Planty).  

„Pieszo z Panamy do Kanady”

Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go… PIESZO!

Przeszedł całą Amerykę Centralną i to wcale nie najprostszą drogą, bo przez góry, zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju.

Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą przemierzył pieszo kolejne 7 tysięcy kilometrów, aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

35-45 kilometrów – tyle średnio Ola i Arek przechodzili w ciągu dnia. Spędzali noce w miejscowościach, gdzie nikt się nie zatrzymuje. Słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to właśnie oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z rolnikami na polach, protestującymi blokującymi drogi i migrantami przemierzającymi tę samą trasę co oni. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. To, co na poboczu Ameryk.

Ola i Arek podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 6km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie.

Arkadiusz Winiatorski – edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, autor artykułów podróżniczych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

Ola Synowiec – latynoamerykanistka, dziennikarka pisząca dla polskiej prasy o Meksyku. Autorka przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog i książki „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne, 2018)

Spotkanie realizowane w ramach projektu Za horyzont wyobraźni dofinansowanego ze środków Miasta Zamość.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy przyjmowane telefonicznie (84 639 20 21) lub e-mailowo ([email protected])

źródło: ZDK Zamość

121551143 4093737760641846 310294268367642422 o

 

Poprzedni artykułProwadził “po pijaku”. Doprowadził do zderzenia z volkswagenem
Następny artykułPremier Mateusz Morawiecki na kwarantannie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments