GAIA

To ważne dla Książnicy Zamojskiej i mieszkańców Zamościa wydarzenie, organizowane jest od 2011 roku. Służy jednej z podstawowych misji biblioteki, jaką jest zapewnienie lokalnej społeczności jak najszerszego dostępu do kultury słowa.

Jubileuszowy 10. Zamojski Festiwal Książki odbywał się w dniach 24 – 26 września 2020 r. pod hasłem: Książka drogą do wyobraźni. Tegoroczna odsłona nawiązywała do obchodów Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Akcentowała także 440. rocznicę podpisania aktu lokacyjnego Zamościa. 

I dzień

24 września – dzień z silnym akcentem historycznym. Rozpoczął się spotkaniem z drem Jackiem Feduszką, starszym kustoszem Muzeum Zamojskiego. Na wykład: W służbie królowi „Początek i progres wojny moskiewskiej” Stanisława Żółkiewskiego i jego listy, jako wyrazy politycznej postawy hetmana przybyła grupa młodzieży z ZSP Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Uczniowie mieli okazję poznać osobę hetmana Stanisława Żółkiewskiego, nie tylko jako hetmana, ale też jako pisarza.

Podczas warsztatów z Katarzyną Mojską – bibliotekarką Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie – młodzież poznała interesujące aplikacje, a dzięki okularom VR mogła zwiedzać zabytki i miasta, wejść do obrazu albo do sypialni van Gogha, a nawet polecieć w kosmos. Nowe media wspólnie z tradycyjną książką rozwijają kreatywność i pobudzają wyobraźnię. To dowód na to, że nowoczesne technologie mogą służyć promocji czytelnictwa wśród młodych ludzi.

Uczeń i mistrz. Współpraca Jana Zamoyskiego ze Stanisławem Żółkiewskim to kolejny wykład historyczny, który odbył się tego dnia. Zaprezentował go dr Przemysław Gawron – pracownik naukowy Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książek historycznych, jak również kilkudziesięciu artykułów. Na spotkanie przybyła liczna grupa mieszkańców Bursy Międzyszkolnej nr 1 w Zamościu. Młodzież dowiedziała się m.in. jak wyglądała współpraca Jana Zamoyskiego ze Stanisławem Żółkiewskim.

Późnym popołudniem na Kamiennej miała miejsce promocja książki Roztoczańskie zamyślenia Moniki Rebizant-Siwiło. Rozmowę z Autorką przeprowadziła nasza koleżanka – Joanna Grabczak. 

Maskotką 10. Zamojskiego Festiwalu Książki była SOWA. Najwięcej emocji wzbudzała wśród najmłodszych uczestników wydarzenia. Goście Książnicy Zamojskiej chętnie pozowali do zdjęć z SOWĄ. Dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy Strefę Małego Czytelnika. Prowadzona była zbiórka książek „Już przeczytanych” oraz kiermasz książki używanej.

II dzień

25 września – słońce, lekki powiew wiatru, wesołe nastroje. Przed budynkiem Książnicy Zamojskiej i Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego
w Zamościu miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy plastycznej pn. Droga do kultury. Happening przygotowany został we współpracy z zaprzyjaźnionym MDK.

Na widowisko przybyli wychowankowie Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” wraz z opiekunkami. Zgromadzonych przywitał dyrektor Książnicy Zamojskiej Piotr Bartnik oraz Anna Antoszczak – zastępca dyrektora MDK. Happening przygotowali i poprowadzili nauczyciele MDK Wioletta Brzozowska i Paweł Kołodziejczyk.

Prace plastyczne, z których stworzona została Droga do kultury wykonały dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli oraz uczestnicy wakacyjnych zajęć bibliotecznych. Swój wkład mieli również wychowankowie Wioletty Brzozowskiej, Magdaleny Cieplechowicz-Buczak i Magdaleny Majer – plastyków MDK.

Przedszkolaki świetnie się bawiły, razem z nimi nasza – SOWA.

O tym Jak lansować książkę w sieci? – mogliśmy się dowiedzieć na spotkaniu z Marią Krasowską, 23-letnią pisarką. Wzięli w nim udział uczniowie z II LO im. M. Konopnickiej. Marysia to otwarta i pogodna osoba, która wiele podróżuje po świecie. Prowadzi kanał na Youtube Zwariowani, jest blogerką, pisze książki dla dzieci i młodzieży. Spod jej pióra wyszły takie pozycje jak: Wyspa X, której kontynuacją jest niedawno wydana Na tropie magii oraz Banda niematerialnych szaleńców. Książki Marii Krasowskiej znajdują się w zbiorach Książnicy Zamojskiej. 

Dzień drugi zakończyliśmy klimatycznym spotkaniem literackim z prozaikiem, eseistą, poetą Piotrem Szewcem. Autorem m.in. głośnej powieści „Zagłada” oraz nominowanych do Nagrody NIKE „Zmierzchów i poranków”. Rozmowę prowadził Piotr Linek – zamościanin, poeta, publicysta, polonista w I LO im. Jana Zamoyskiego. Poetycki nastrój spotkania dopełniały teksty czytane przez Waldemara Barwińskiego, aktora Teatru Dramatycznego w Warszawie. 

III dzień

26 września – sobotnia odsłona święta książki zaplanowana była na Rynku Wodnym. Z powodu zapowiadanego załamania pogody zostaliśmy w bibliotece na Kamiennej.  Rozpoczęliśmy spotkaniem z Lusią Ogińską, poetką, autorką książek dla dzieci, malarką, ilustratorką. W warsztatach uczestniczył również jej pies – Wicia. Niewątpliwie stał się „gwiazdą” spotkania i zwracał uwagę wszystkich obecnych. O swoim Życiu bez barier opowiadał Robert Marchwiany, działacz społeczny, dziennikarz.

Tego dnia odwiedziła naszą bibliotekę najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce – Katarzyna Bonda. Spotkanie z królową polskich kryminałów prowadził Piotr Piela z Książnicy Zamojskiej. Autorka chętnie dyskutowała z czytelnikami. Z ochotą pozowała do zdjęć, podpisała też górę książek. W Galerii ExLibris trwały wciąż rozmowy czytelników z autorką, w holu głównym prezentowali się młodzi artyści z Zamojskiego Ogniska Muzycznego. Prezentacja była wstępem do Gali 10-lecia Zamojskiego Festiwalu Książki, a sama Gala okazją do podziękowań dla osób i instytucji, które wspierają działania Biblioteki. Szczególne podziękowania kierowane są też do tych, którym służymy – CZYTELNIKÓW.  Kartę Honorowego Czytelnika podczas jubileuszowego Festiwalu otrzymał Senator RP Jerzy Chróścikowski – za wsparcie w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na poprawę  infrastruktury. Złote Obwoluty – nagrody dla sponsorów i partnerów otrzymali: Andrzej Szewczuk zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – za budowanie skutecznego partnerstwa dla kultury, Krzysztof Bielecki – za promowanie czytelnictwa i współpracę z Książnicą Zamojską, Renault Euro-Car Sp. z o. o. – za wspieranie działań bibliotecznych promujących czytelnictwo w Zamościu oraz Beata i Dariusz Marciniewiczowie – za wspieranie działań wydawniczych Książnicy Zamojskiej.

Nagrody dla Najaktywniejszych Czytelników wręczali Piotr Zając Zastępca Prezydenta Miasta Zamość oraz Piotr Orzechowski Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość.

X Zamojski Festiwal Książki zakończył się niepowtarzalnym koncertem Lubelskiej Federacji Bardów. 

Mamy nadzieję, że Festiwal przyczyni się do powiększenia grona naszych czytelników. Książka ma wiele atutów – poszerza horyzonty i wiedzę, rozwija słownictwo, jest drogą do wyobraźni.

Festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

 

Karolina Fidler-Niemczuk

Dział Rozwoju, Analiz i Działalności Wydawniczej Książnicy Zamojskiej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments