Na co zwrócić uwagę, kupując buty trekkingowe na jesienne górskie wyprawy?

0
778
Hiker hiking over rocks on a mountain trail
GAIA

Jesień i związane z nią zmiany pogody nie powinny być powodem przerwy w górskich wędrówkach, jeżeli jest to czyjąś pasją. Trzeba jednak pamiętać wtedy o kilku rzeczach – np. że dni są krótsze, a pogoda bardziej zmienna oraz o odpowiedniej odzieży, w tym – oczywiście – o butach trekingowych. Na co zwrócić uwagę przy ich kupnie?

Wygląd to nie wszystko!

Buty trekkingowe mają chronić nogi użytkownika przed niewygodą, przemoknięciem i chłodem. I jest to o wiele bardziej istotne od wyglądu. Wybierając więc odpowiednie obuwie tego typu, warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na:

  • staranność wykonania
  • jakość użytych materiałów

i dokonać zakupu w wiarygodnym miejscu, czyli np. w sklepie branżowym.

Co to znaczy „wygodne buty trekkingowe na jesień”?

Jesień to specyficzna pora roku – poranki i wieczory bywają chłodne. Temperatura faluje, ale ogólnie ma tendencje spadkowe. W nogi powinno być nam ciepło i buty do pewnego stopnia zawsze to zapewnią. Jednak czasem niezbędne może okazać się założenie grubych skarpet, które zajmą trochę miejsca w bucie. Dlatego jesienne buty trekkingowe powinny być odrobinę większe od tych, które nosimy na co dzień, zwłaszcza latem.

buty w gory meskie force striker texapore mid m mocca orange Na co zwrócić uwagę, kupując buty trekkingowe na jesienne górskie wyprawy?

Góry zaskakują pogodą

Każdy kto choć raz był w górach wie, że tutaj pogoda potrafi zaskoczyć nawet w środku lata, a co dopiero jesienią. Wtedy może spaść nie tylko niespodziewany deszcz, ale nawet i śnieg! Dlatego tym bardziej buty trekkingowe na jesień powinny być nieprzemakalne, a jednocześnie umożliwiać odpowiedni dostęp powietrza.

Stabilność

Podczas wędrówki przez góry, każdy ma prawo liczyć na to, że obuwie ustabilizuje mu nogi, zapobiegając w ten sposób potknięciom czy poślizgowi. Można więc kupić buty niższe lub wyższe – trzymające kostkę.

Druga istotną sprawą, o której wiele osób zapomina, jest odpowiednia podeszwa z samoczyszczącym się bieżnikiem. W ten sposób unika się niedogodności związanych z małymi kamyczkami, które lubią zatrzymywać się tam, gdzie nie powinny i powodować pewien dyskomfort. Podeszwy tego typu posiadają choćby buty marki Asolo, znanej wielbicielom gór od lat 70. XX wieku. Kolejną istotną rzeczą są strefy antypoślizgowe na podeszwie, ratujące wędrowca podczas mokrej lub śnieżnej pogody przed utratą panowania nad kontaktem z podłożem.

buty asolo nucleon mid gv mm graphitebrown Na co zwrócić uwagę, kupując buty trekkingowe na jesienne górskie wyprawy?

Szanuj swoje stawy!

W górach można podziwiać wiele stawów, ale najważniejsze są te nasze, które pozwalają nam wędrować i zdobywać szczyty. Odpowiednie obuwie jest istotne także przez wzgląd na stawy, które muszą znosić spore obciążenia podczas górskiej wędrówki. A ta często trwa przez wiele godzin.

Niższe czy wyższe buty?

Sporo zależy od tego, na jakie wędrówki ktoś będzie się wybierał: bliższe, czy dalsze, jedno- czy wielodniowe, a więc także z obciążeniem w postaci plecaka. Niższe buty trekkingowe spiszą się bardzo dobrze podczas kilkugodzinnych, jednodniowych wypraw. Wyższe z kolei to świetne rozwiązanie na wyprawy kilkudniowe, kiedy codziennie przez wiele godzin wędrowiec jest w trasie.

Wybieraj rozsądnie

Na szczęście każdy zainteresowany wędrówkami wielbiciel gór ma dzisiaj spory wybór dobrych butów trekkingowych. Podstawą wyboru będzie odpowiednie miejsce zakupu, jak np. sklep z butami trekkingowymi, który proponuje wyroby sprawdzonych producentów.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments