Wyjątkowy Jubileusz. Pan Stanisław obchodził setne urodziny.

0
506
fot. UM Hrubieszów

Mieszkaniec Hrubieszowa Pan Stanisław Rączkowski 1 września 2020 r. obchodził wyjątkowe, bo setne urodziny.

Z tej okazji wizytę jubilatowi złożyła Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska wraz z przedstawicielką miejscowego oddziału ZUS Panią Joanną Solak. Pan Stanisław otrzymał od Burmistrza Miasta oraz Premiera Mateusza Morawieckiego okolicznościowe listy gratulacyjne, a od przedstawicielki ZUS dokumenty, potwierdzające przyznanie zwiększonej emerytury.

Oprócz życzeń i gratulacji, jubilat otrzymał bukiet kwiatów i tort. Wizyta Burmistrza była  również okazją do serdeczniej rozmowy. Pan Stanisław jest bardzo gościnną i towarzyską osobą, która emanuje humorem i dobrym samopoczuciem.

Jk dowiadujemy się ze strony hrubieszowskiego magistratu – Stanisław Rączkowski urodził się 1.09.1920 r. w Wągrowcu, w rodzinie wielodzietnej (siedmioro dzieci). Jego rodzicami byli Jan i Kazimiera Rączkowscy.

Uczęszczał do Szkoły Powszechnej (8 klas) i Gimnazjum w Wągrowcu. W trakcie uczęszczania do Gimnazjum musiał podjąć pracę. We wczesnej młodości, gdy 1.09.1939r. wybuchła wojna, rodzinę Stanisława okupant przesiedlił do Zamościa, docelowo do Skierbieszowa.

Wkrótce podjął pracę jako listonosz, a później przez okres całej okupacji pracował w skupie jaj w Zamościu i Hrubieszowie.

W 1944 r. w Hrubieszowie założył rodzinę. Wraz z żoną Barbarą doczekali się pięciorga dzieci.

W latach 1944-1951 przebywał i pracował w Wągrowcu.

W 1951 r. wrócił do Hrubieszowa i podjął pracę w Zakładzie „PZZ” Hrubieszów (do 1976r. jako główny księgowy). Był działaczem „PSS Społem”, który to zawnioskował o przyznanie dla Pana Stanisława Złotego Krzyża Zasługi (1977r.) i Kawalerskiego Krzyża (1988r.). Pracował społecznie w PCK i TRH za co go również doceniono wyróżnieniami. Był również ławnikem sądowym.

W roku 1976 rozpoczął pracę w Zakładzie Naprawczym w Nieledwi na stanowisku głównego księgowego. Pracował do emerytury w 1980r. Przez dwa lata odpoczywał, po czym podjął dodatkową pracę w Szkole Rolniczej w Hrubieszowie, gdzie pracował do 1994r. W sumie uzbierało się 50 lat pracy zawodowej.

źródło: UM Hrubieszów

 

Poprzedni artykułDotrzeć do wyobraźni dziecka – o ilustracji Wojciecha Górskiego           
Następny artykułPowiatowa inauguracja roku szkolnego 2020/2021. Starosta wręczył stypendia najlepszym uczniom
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments