Festiwal Stolica Języka Polskiego 2020 – znamy laureata Nagrody Wielkiego Redaktora.

0
529
fot. Wojciech Lembryk

Od 2 sierpnia, jeszcze do soboty, trwa szósta edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego, a wczoraj, na scenie nad rzeką w Szczebrzeszynie, odbyło się wręczenie Nagrody Wielkiego Redaktora. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał prof. Janusz Degler – wybitny edytor i redaktor, literaturoznawca, historyk teatru.

O wyborze laureata zdecydowała kapituła w składzie: Justyna Sobolewska, Grzegorz Gauden, Piotr Duda, Tomasz Kopoczyński, Tomasz Pańczyk, Michał Rusinek oraz Marek Zagańczyk, który przygotował również załączoną laudację.

Nagroda Wielkiego Redaktora przyznawana na Festiwalu Stolica Języka Polskiego powstała jako wyraz uznania dla redaktorów wydawniczych. To pierwsza nagroda honorująca ten ważny i trudny zawód. Najlepsi redaktorzy są bardzo szanowani, a czasem wielbieni przez pisarzy. Wybitni redaktorzy to najbardziej zaufani przyjaciele autorów, którzy bywają ich sekretnymi powiernikami. Razem z nimi przeżywają rozterki, wahania, wspierają ich w trudnych momentach i pracują nad ostateczną wersją dzieła.

Bycie Wielkim Redaktorem to nie tylko zawód, to także pasja i misja realizowana z wielką skromnością, a nagroda przyznawana jest za całokształt pracy.
W 2019 roku tytuł otrzymała Małgorzata Szczurek, zaś rok wcześniej – Marianna Sokołowska. Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywa się na Roztoczu od sześciu lat, goszcząc najwybitniejszych polskich pisarzy, mistrzów słowa, gwiazdy estrady. Program przedsięwzięcia obejmuje spotkania autorskie, wystawy, koncerty, spektakle teatralne a także specjalną sekcję wydarzeń dla dzieci.

Więcej informacji o Festiwalu:

www.stolicajezykapolskiego.pl

materiał nadesłany

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments