Wyjątkowe obchody 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Komarowem

0
1069

Trwają przygotowania do obchodów Bitwy pod Komarowem i Święta Kawalerii Polskiej. Odbędą się one w dniach 29-30 sierpnia w Wolicy Śniatyckiej. W tym roku przypada wyjątkowa, bo to setna rocznica tej ostatniej i jednocześnie największej bitwy konnicy w XX – wiecznej Europie. W związku z tym oprawa obchodów również będzie szczególna. W wydarzeniu udział weźmie ponad 350 kawalerzystów i ponad 100 pieszych rekonstruktorów.

W miniony czwartek (30.07) odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji obchodów 100. Rocznicy bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2020.
W konferencji wzięli udział społeczni organizatorzy uroczystości: Dowódca Komarowskiej Potrzeby Tomasz Dudek – Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem, Sławomir Zawiślak – Poseł na Sejm RP i Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, oraz przedstawiciele samorządu: Stanisław Grześko – Starosta Powiatu Zamojskiego, Witold Marucha – Wicestarosta Powiatu Zamojskiego, społecznie Sekretarz ŚZŻAK O/Z, Janusz Brzozowski – Członek Zarządu Powiatu Zamojskiego a także członkowie ŚZŻAK O/Z w osobach por. Andrzej Jaroszyński – Wiceprezes ŚZŻAK O/Z, Kazimierz Niedziela – Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z Stary Zamość, członkowie ŚZŻAK O/Z kpt. Józef Łaba, Franciszek Duda i Edward Karchut.
W trakcie konferencji jej uczestnicy podali szczegóły dotyczące organizacji uroczystości, także program uroczystości, która jest upamiętnieniem wielkiego zwycięstwa kawalerii polskiej pod Komarowem, ale także w tym roku – za zgodą Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka – jednocześnie centralnymi obchodami Święta Kawalerii Polskiej. Dotychczas oficjalne uroczystości związane ze Świętem Kawalerii Polskiej były organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ponadto, uroczystość upamiętniająca zwycięską Bitwę pod Komarowem decyzją władz RP, wpisana została do programu państwowych Obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, polskiego zwycięstwa w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r., a w odpowiedzi na wniosek jej organizatorów – organizacji pozarządowych została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, patronatami honorowymi Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
Uczestnicy konferencji przypomnieli, że podniesione przed trzydziestu laty przez stronę społeczną uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę polskiej kawalerii w walce z Armią Konną Siemiona Budionnego w tym roku organizowane będą wraz z Dowództwem Garnizonu Warszawa, którego podległą jednostką jest Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. W trakcie konferencji organizatorzy uroczystości zwrócili uwagę na ważny udział Wojska Polskiego – jako spadkobiercy tradycji wojskowych II Rzeczypospolitej we wsparcie organizacji kilkudniowych obchodów. W trakcie Święta Kawalerii Polskiej planowana jest m.in. defilada lądowo-powietrzna ze śmigłowcami, wozami bojowymi oraz czołgami. Będzie to jednak w dużej mierze zależało od warunków atmosferycznych.

W scenariuszu zawarty jest również pokaz wojskowy w którym weźmie udział pluton szturmowo desantowy z 25Brygady Kawalerii Powietrznej, grupa dalekiego rozpoznania z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz kompania zamojska 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Organizatorzy poinformowali również o wielkim zaangażowaniu ze strony wszystkich środowisk kawalerii ochotniczej, które na mocy listów intencyjnych są partnerami wydarzenia. Do dnia, w którym odbywała się konferencja swój udział zadeklarowało ponad 300 kawalerzystów, a planowana ilość uczestników rekonstrukcji bitwy 1920 roku to około 350-400 kawalerzystów. Jest to największe wydarzenie promujące kawalerię w Polsce. Udział w tegorocznych obchodach zadeklarowali również kawalerzyści z Niemiec i Węgier.

W rekonstrukcji historycznej bitwy 1920 roku udział weźmie ponadto około 100 rekonstruktorów piechoty polskiej i bolszewickiej, oraz 30 osób cywilnych.

Uczestnicy w swoich wypowiedziach podkreślili, jak duże znaczenie miała zwycięska Bitwa pod Komarowem dla ugruntowania niepodległości nowo odrodzonej Rzeczypospolitej oraz zatrzymania marszu komunizmu z celem opanowania całej Europy. To zwycięskie starcie z Armią Budionnego, pamiętnego 1920 roku, przypominane od lat w bogatej oprawie, jest szczególną i ważną formą przywołania pamięci tego wydarzenia, które ugruntowało obok Bitwy Warszawskiej i kolejnych zwycięskich operacji WP triumf na bolszewikami. Co więcej zostało ono obok Grunwaldu,  Chocimia, Kirhlomu, Wiednia i Somosierry uznane za jedną z sześciu najważniejszych bitew kawalerii polskiej.

Na konferencji zwrócono uwagę na zaangażowanie Powiatu Zamojskiego, który rozumiejąc potrzeby przygotowania dobrej komunikacji na czas uroczystości, ale także realizując zgłaszaną przez mieszańców i organizatorów uroczystości potrzebę remontu infrastruktury drogowej, wykonał nawierzchnię bitumiczną na istniejącej stabilizacji wraz z ulepszonymi poboczami na odcinku  ok. 1 km drogi  3272L Karp – Cześniki -Wolica Śniatycka po stronie Gminy Komarów-Osada, stanowiącej dojazd do Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Po stronie gminy Sitno prowadzi prace nad wykonaniem stabilizacji wraz z odwodnieniem na odcinku o długości 2,3 km w/w drogi (termin zakończenia przewiduje się na dzień 15.08.2020 r), natomiast na odcinku Karp-Cześniki wykonano już remont drogi o długości 1,8 km z odwodnieniem i poboczem ulepszonym. Jest to niezwykle ważne nie tylko z powodu dojazdu do miejsca planowanego Pomnika  Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej czy tegorocznych uroczystości, ale przede wszystkim poprawi komunikację dla społeczeństwa w codziennym użytkowaniu. Należy dodać, że Powiat Zamojski jest wśród podmiotów, które udzieliły finansowego wsparcia organizacji 100. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Inicjatorzy przedsięwzięcia budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej poinformowali, że pomimo gotowego projektu i posiadania zgody na budowę oraz części wykonanych odlewów nie udało się w tym roku zakończyć tej ważnej dla pamięci narodowej inwestycji. Przyczyną jest trudna sytuacja związana z pandemią Covid-19 a co za tym idzie problem z pozyskaniem funduszy. Przedstawiciele organizacji pozarządowych obecnych na konferencji, jako społeczni inicjatorzy budowy pomnika poinformowali o rządowym poparciu ich inicjatywy, którego efektem jest aktualne oczekiwanie na  podpisanie umowy przekazującej środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace rzeźbiarskie i odlewnicze. Przypomniano, że w trakcie ubiegłorocznych uroczystości rocznicowych Prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem  – Tomasz Dudek w towarzystwie m.in. wspierającego od początku budowę pomnika Posła Sławomira Zawiślaka – Prezesa ŚZŻAK O/Zamość, oraz ówczesnego Wiceministra Obrony Narodowej – Marka Łapińskiego, Wojewody Lubelskiego – Przemysława Czarnka, Starosty Zamojskiego – Stanisława Grześko, dowódców Wojska Polskiego dokonali uroczystego podpisania aktu  erekcyjnego oraz jego wmurowania do kamienia węgielnego pod budowę ww. pomnika.

Na konferencji zwrócono uwagę na duże utrudnienia związane z organizacją imprezy ze względu na pandemię Covid-19. Jednak dzięki zmniejszeniu od kliku dni ograniczeń, które w efekcie pozwalają na organizowanie imprez plenerowych powyżej 150 osób organizatorzy podjęli się zorganizowania uroczystości  m.in. z zachowaniem społecznego dystansu tj. 2 m oraz realizacji innych, uzgodnionych także z sanepidem wytycznych.

Organizatorzy uroczystości serdecznie podziękowali wszystkim podmiotom, które wspierają realizację wyjątkowego przedsięwzięcia, w tym współfinansującym obchody: Ministerstwu Obrony Narodowej, Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowemu Centrum Kultury, Starostwu Powiatowemu w Zamościu oraz sponsorom i darczyńcom, m. in. PKN ORLEN, Azoty Puławy.
Obchody 100. rocznicy bitwy pod Komarowem – Święto Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2020 odbędą się w dniach 29-30 sierpnia br. w Wolicy Śniatyckiej.

komarow 2020 plakat facebook ost Wyjątkowe obchody 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Komarowem

 

Poprzedni artykułZamość: Na dawnym sklepie Malinowskich zawisła pamiątkowa tablica
Następny artykuł“Poza czasem” Anny Karpowicz – Westner. Zaproszenie na wystawę w BWA
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments