Żołnierze 2 LBOT wspierają służby w przeciwdziałaniu podtopieniom w gminie Biłgoraj

0
246
fot. Damian Stanula, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

W konsekwencji niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, spowodowanych intensywnymi i ciągłymi opadami deszczu wystąpiło zagrożenie podtopień posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy Biłgoraj. Minister obrony narodowej na wniosek wojewody lubelskiego podjął decyzję o zaangażowaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 2 Lubelskiej Brygady OT do wsparcia strażaków i innych służb w związku z wystąpieniem realnego zagrożenia lokalnych podtopień.

Do działań skierowanych zostało 30 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT wraz ze sprzętem (3 samochody ciężarowe Jelcz, 2 quady, maszt oświetleniowy do zabezpieczenia prac w nocy). Od godz. 18.30 Terytorialsi z 25 blp z Zamościa wspierają strażaków na dwóch kierunkach. W miejscowości Sól koło Biłgoraja żołnierze umacniają wały na rzece. W okolicy zalewu w Biłgoraju żołnierze wspierają strażaków w umacnianiu infrastruktury przeciwpowodziowej, poprzez budowę rękawów wodnych, które mają zabezpieczyć okoliczne osiedla i domy. Obecnie sytuacja jest stabilna, ale w tym rejonie w podobnych warunkach dochodziło już do podtopień na skutek przebrania miejscowego kanału.

Wcześniej, o godz. 13.00 na miejscu ocenę sytuacji przeprowadził Zespół Oceny Wsparcia 2 Lubelskiej Brygady OT. Jego celem była ocena sytuacji i przedstawienie rekomendacji dla dowódcy brygady, co do ewentualnych potrzeb wsparcia lokalnych służb. W związku z utrzymującą się sytuacją meteorologiczną na Lubelszczyźnie 2 LBOT pozostaje w stałej gotowości do podjęcia działań przeciwkryzysowych.   

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie działania są praktyczną realizacją misji WOT, jaką jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności.

[materiał nadesłany]

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments