Obchody 440 – lecia założenia Zamościa. Zaplanowano wiele wydarzeń i atrakcji

2
1980

W ramach przypadającej w tym roku 440. rocznicy uzyskania przez Zamość praw miejskich zaplanowano wiele ciekawych uroczystości i wydarzeń. Obchody wystartują 10 czerwca. W piątek (5.06) w sali Muzeum Zamojskiego, gdzie prezentowane są eksponaty związane założeniem Zamościa, odbyła się konferencja prasowa podczas której oficjalnie ogłoszono kalendarium obchodów 440. rocznicy powstania miasta. W spotkaniu udział wzięli Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Piotr Orzechowski i Dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański.

Rozpoczynamy celebrowanie 440. rocznicy założenia miasta, będziemy się chwalić naszą historią i wszystkim ją pokazywać. W dziejach Zamościa było bardzo wiele ważnych momentów, takich jak na przykład budowa Akademii Zamojskiej z jej znakomitymi nauczycielami, wspomnę choćby Stanisława Staszica. Remontujemy Akademię i budynek wróci do dawnej świetności. Wiek XVII to najazdy Szwedów i Kozaków, a Twierdza pozostała niezdobyta. Mamy też w historii momenty tragiczne, czego przykładem jest zamojska Rotunda, którą również odbudowujemy, by była wizytówką pamięci o tamtych trudnych czasach. Chcemy zainteresować Zamościem turystów, ale i mieszkańców, którzy być może nie znają lub nie doceniają historii miasta, w którym żyją – mówił na konferencji Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Chcielibyśmy, aby te obchody były połączeniem przeszłości i teraźniejszości. Tego co było i tego co jest. Ramowy program obchodów sprowadza się obecnie do zaakcentowania wydarzeń z przeszłości. – powiedział Piotr Orzechowski, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość. Zaznaczył też, że program obchodów nie jest jeszcze ostateczny i będzie ewaluował. Miasto jest otwarte na pomysły, które mogłyby go dodatkowo uświetnić. – Zapraszamy do współpracy i do zgłaszania swoich wizji i przedsięwzięć rozmaite podmioty: przedszkola, szkoły, rady osiedli i innych. – zachęcał dyrektor Orzechowski.

Swoje pomysły można zgłaszać do Wydziału Turystyki i Promocji oraz Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.

Co znalazło się w programie obchodów 440-lecia? Między innymi uroczysta Sesja Rady Miasta i msza w zamojskiej katedrze.

W Muzeum Zamojskim będzie można obejrzeć oryginał Aktu Lokacyjnego opatrzonego pieczęciami króla Stefana Batorego. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ na co dzień zwiedzający mają sposobność oglądać jedynie kopię tego dokumentu. Na stronie Muzeum Zamojskiego w wersji online będzie prezentowana historia Zamościa przedlokacyjnego, lokacji miasta i jego rozwoju, w formie wykładu doktora Jacka Feduszki – zaprasza dyrektor Muzeum Andrzej Urbański.

10 czerwca swoją premierę będzie miała piosenka o Zamościu przygotowana specjalnie na tę okazję, a 12 czerwca z wieży ratusza zabrzmi „wyjątkowy” hejnał- szczegółów na razie nie zdradzono. Będzie też wystawa fotografii i gra miejska, ale to tylko nieliczne z propozycji przygotowanych z okazji jubileuszu.

Obchody 440. rocznicy założenia Miasta nie będą ograniczone do jednego weekendu. Z uwagi na dynamiczną sytuację program urodzinowych wydarzeń został rozłożony w czasie i będzie aktualizowany na bieżąco. Szczegółowy harmonogram będzie dostępny na stronie internetowej www.zamosc.pl.

Poniżej film i zdjęcia z dzisiejszej konferencji oraz szczegółowy program obchodów.

102575414 905923663167441 9196486735582724096 n Obchody 440 - lecia założenia Zamościa. Zaplanowano wiele wydarzeń i atrakcji

 

Poprzedni artykułAwaryjne lądowanie w polu
Następny artykułRuszyła fala sądowych nakazów zapłaty! Zobacz jak się bronić.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janko

Więcej kościołów w tym programie..

Obchody dla księży?

Więcej jest JPII i wszelakich księży, niż Zamoyskich, mieszkańców Zamościa i samego miasta. Przykre.