Wybierz dobre opony do motocykla

  0
  142
  Ponieważ zwyczajny motocykl dotyka jezdni jedynie kawałkiem gumy, jakim są dwa koła, bardzo ważny jest wybór właściwych opon. Trafny wybór ogumienia ma za zadanie zapewnić najlepszą przyczepność, stabilność, sterowanie, pojazdem, a jednocześnie poprawić bezpieczeństwo jazdy jednośladem. Opony do motocykli wymagają szczególnej uwagi, zarówno na etapie ich doboru, jak i eksploatacji.

   

  W zależności od przeznaczenia motocykla, producenci opon dzielą je na kila typów opon dedykowanych do jazdy motocyklem drogowym, jazdy w terenie, enduro, do motocykli sportowych, do motorowerów, skuterów, do krążowników i motocykli turystycznych oraz dla quadów i chopperów.

  Najważniejsza przy wyborze opony jest jej średnica. Musi być zgodna z zaleceniem producenta motocykla. Średnica, felgi to wartość mierzona w calach, a jej zakres waha się od 8 do 21. Przy wyborze opon motocyklowych natrafisz na oznaczenia znajdujące się
  na ściankach bocznych, które poza średnicą, określają szerokość (zwykle wynosi ona od 50 do 330 mm), stosunek wysokości profilu oznaczony jako procent szerokości (od 30 do 600 mm), prędkość (w km/h) oraz indeksy obciążenia (w kg).

  Jeżeli odczytasz następujące oznaczenia: 185/70 ZR17 M/C (58W), musisz wiedzieć, że 185 to szerokość, 70 to wysokość wynosząca 129,5 mm, Z to wskaźnik prędkości wynoszący +240 km/h, R oznacza, że jest to opona radialna, 17 to średnica mierzona w calach, M/C oznacza, że opona jest przeznaczona „wyłącznie do motocykli”, a wartość 58 oznacza maksymalną wagę wynoszącą 236 kg.
  Innym parametrem, który wymaga uwzględnienia przez Ciebie jest pora roku, dla której opona została zaprojektowana. W sprzedaży są zatem dostępne opony letnie, całoroczne, ale także zimowe. Ponadto, opony do motocykli mogą być stworzone do zastosowania wyłącznie na przedniej lub tylnej osi, lub na obydwu. Producenci stosują wtedy inne mieszanki gumy. Właściwy montaż jest kluczowy dla uzyskania optymalnej wydajności i sterowności.

  Warto także podkreślić, że opony do motocykli, ale i te do aut, mogą mieć wewnątrz dętkę lub być bezdętkowe. Wzór bieżnika opon jest bardzo zróżnicowany; od wzorów skomplikowanych z wieloma rowkami i lamelami, po całkowicie gładkie.

  Niezależnie od tego jaki motocykl posiadasz, czy jest to motorower, cruiser popularnie zwany krążownikiem, czy potężny chopper, w naszym sklepie online znajdziesz odpowiednie opony do swojego jednośladu. Aby kupić tę i inne części do motocykli, przejdź na www.AutoDoc.pl

  Poprzedni artykułBWA Galeria Zamojska zaprasza na dwie wystawy dzieł malarskich
  Następny artykułZamościanka może dołączyć do teamu Ewy Chodakowskiej – GŁOSUJ!
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments