Otwarcie galerii handlowych, hoteli, żłobków i przedszkoli. Rząd ogłosił II etap odmrażania gospodarki

0
2723

W środę, 29 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotycząca drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z Covid 19. 

Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją – w porównaniu do nowych zachorowań. – ogłosił na początku spotkania premier Mateusz Morawiecki.  – Jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem, ale musimy działać ostrożnie – podkreślił premier.

Szef rządu zapowiedział, że luzowanie obostrzeń w drugim etapie odmrażania gospodarki nastąpi od 4 i 6 maja.

Premier poinformował, że od 4 maja otwarte zostaną Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

4 maja działalność wznowią również hotele i miejsca hotelowe. “Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności.” – podkreślił szef rządu. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Od 4 maja możliwe będzie uczestnictwo w zabiegach rehabilitacyjnych, ale bez salonów masażu. Z rehabilitacji będą mogły korzystać osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe.

Od 4 maja częściowo otwierane będą także instytucje kultury – muzea, biblioteki. A od 6 maja dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli.

Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. – poinformował premier Morawiecki.Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach. – podkreślił szef rządu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Te zasady wciąż obowiązują

Zarówno Premier Mateusz Morawiecki, jak i minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślali, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Poprzedni artykułKoronawirus. Jeden nowy przypadek w Zamościu i jeden w powiecie zamojskim
Następny artykułNa Zamojszczyźnie może w końcu popadać. Meteorolodzy przewidują też burze z gradem
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments