Wojska chemiczne odkażają zamojski DPS [ZDJĘCIA]

0
1565
Fot. UM Zamość

Trwa odkażanie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Akcję przeprowadzają żołnierze z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór i żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierani przez żołnierzy z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

Dekontaminacja DPSu to nasz wspólny pomysł z wojskiem, które poprosiliśmy o pomoc, a płk Tadeusz Nastarowicz- dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i ppłk Wojciech Brykner dowódca 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu przychylnie na to spojrzeli. Dziękuję również za posiłki z Tarnowskich Gór, bez których taka akcja nie mogłaby się odbyć. Dla nas wszystkich ważne jest byśmy tę sytuacje kryzysową, jaką mamy w DPSie, jak najszybciej opanowali. Na szczęście nie jest tak tragiczna jak w innych placówkach w Polsce, wynika to z faktu, że w pomoc zaangażowało się wiele osób, miedzy innymi Wojsko Obrony Terytorialnej, które od początku nas wspierało. Żołnierze dostarczają tutaj posiłki, pomagają we wszystkich działaniach związanych z DPSem i czasem kwarantanny. Dziękuję wszystkim wojskowym którzy biorą udział w pracach przy DPS– powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Obecnie w DPS przy ul. Żdanowskiej przebywają 22 podopieczne.

Dezynfekcji zostaje poddany cały budynek, niestety pensjonariusze nie mogli być ewakuowani, ponieważ ich stan zdrowia uniemożliwia transport. Podopieczni wraz z personelem zostali przeniesieni do innych pomieszczeń, gdzie oczekują na zakończenie działań – mówi ppłk Wojciech Brykner dowódca 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

Akcję odkażania przeprowadzają żołnierze z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.

Dezynfekcja jest precyzyjna i dokładna, odkażamy wszystkie powierzchnie w tym budynku. Praca jest utrudniona, ponieważ pensjonariusze są na miejscu, ale po rekonesansie ustalono precyzyjny harmonogram i organizację prac. Główny nacisk kładziemy na dezynfekcje tego, co jest dotykane, czyli klamki, framugi, powierzchnie mebli– wyjaśnia kpt Grzegorz Grubecki dowodca dezynfekcyjnego zespołu zadaniowego 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.

Środki są oparte na bazie etanolu, a to znaczy, że podopieczni i personel będą mogli jeszcze tego samego dnia wrócić do zajmowanych wcześniej pomieszczeń.

[źródło: UM Zamość]

 

Poprzedni artykułEksperci: czeka nas druga, jeszcze silniejsza fala zakażeń jesienią i zimą
Następny artykułDzień Książki i konkurs fotograficzny pt.”Zaczytani” w Książnicy Zamojskiej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments