Grand Prix, II i III nagroda na XX Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim 2020

2
869
GAIA

XX Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się na początku  marca 2020 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, zakończył się ogromnym sukcesem dla uczennic naszej szkoły. Alicja Przygon otrzymała nagrodę  Grand Prix festiwalu w kategorii plastycznej,  Karolina Szyduczyńska II nagrodę w kategorii filmowej, natomiast Olga Goworek III nagrodę w kategorii plastycznej. Wszystkie uczennice do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Godzisz.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem „Podróż w twórczości Zbigniewa Herberta”. Poeta kiedy tylko mógł wędrował . Nie była to zwyczajna turystyka. Podróże Herbert traktował  jako spotkania czy nawet konfrontacje ze światem. Wielokrotnie podkreślał, że musimy uczyć się pokory wobec świata, dostrzegać jego różnorodność. Rozmaite realizacje podróży w twórczości Herberta każą nam odczytywać ją w kategorii egzystencjalnej: jako życie, w którym nie jest ważny cel podróży, ale samo podróżowanie. Peregrynacje Herberta otwierają nas na doznawanie piękna, kierują w głąb historii, kultury i własnego wnętrza. To podróżowanie w czasie i przestrzeni.

Ten trudny temat uczennice opracowały metodą przekładu intersemiotycznego – przekładu znaków słownych na obrazowe.  Technika ta pozwoliła na stworzenie syntetycznego skrótu myślowego, zawierającego sedno przesłania utworu poetyckiego. W niezwykle trafny sposób udało się uchwycić Alicji temat  zawarty w wierszu „Podróż”, co zaowocowało nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Karolina  zdobywczyni  II miejsca, pracując tą samą metodą  zinterpretowała wiersz „Miasteczko”, natomiast Olga – zdobywczyni III miejsca dokonała przekładu intersemiotycznego wiersza „Szeptem”.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert – żona poety. Ze względu na pandemię tegoroczne ogłoszenie laureatów odbyło się 6 kwietnia drogą online.

 

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata

Brawo Ala! ?

Małgorzata Krzysztof

Gratulacje Alicjo Małgorzata i Krzysztof R.z Chełma