Rusza projekt koncertów internetowych zamojskiej orkiestry

0
407

W tym trudnym czasie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego przygotowała dla Państwa wyjątkowy projekt. Chcemy przypomnieć kilka naszych koncertów, których nagrania posiadamy w kolekcji archiwalnej Orkiestry. W 15 rocznicę odejścia Jana Pawła II i 100.lecie jego urodzin 5 i 11 kwietnia udostępnimy za pośrednictwem Facebooka retransmisję koncertu pt. „Golgota Polska. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie”.

Niestety, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu nie może się tym razem spotkać na koncercie w sali koncertowej. W tej trudnej dla wszystkich sytuacji chcemy jednak wraz z Państwem przeżyć ponownie wyjątkowe wydarzenie – koncert „Golgota Polska. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie”. To wyjątkowe dzieło powstało w 2010 roku, 5 lat po śmierci Ojca Świętego i zostało zrealizowane przez czołowych polskich artystów wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego, pod batutą Tadeusza Wicherka.

Mamy nadzieję zagościć w Państwa domach, podczas koncertów internetowych. Przed świętami Wielkiej Nocy wybraliśmy oratorium Golgota Polska. To dzieło, jako Narodowy Koncert Papieski świetnie koresponduje z atmosferą Wielkiego Postu i przygotowaniem do Wielkanocy. Solistami koncertu byli między innymi: Dorota Miśkiewicz, Alicja Majewska, Grzegorz Wilk i Piotr Cugowski. Naszej Orkiestrze towarzyszył chór Cappella Gedanensis – wyjaśnia Tadeusz Wicherek, Dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Inspiracją do powstania „Golgoty Polskiej” były obrazy Jerzego Dudy-Gracza zgromadzone w zbiorach Jasnej Góry. Koncert, który swoją premierę miał 1 kwietnia 2010 w Filharmonii Bałtyckiej był prawdziwym spektaklem, słowa, obrazu i dźwięku.

W 14 stacjach-utworach powiązano cierpienie wycieńczonego Chrystusa na Drodze Krzyżowej z życiem i cierpieniem Jana Pawła II. Autorami muzyki do utworów byli Andrzej Zarycki (10 pieśni) i i Włodzimierz Korcz (4 pieśni). Całość została dopełniona tekstami literackimi Moniki Partyk.

Koncert zarejestrowany przez Telewizję Polską wydano następnie w formie płyty. Projekt zrealizowano staraniem naszej Orkiestry oraz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej „Gospel” pod kierownictwem ks. Zdzisława Ossowskiego.

Koncert został podzielony na dwie części. Retransmisja 1. części odbędzie się w Niedzielę Palmową, 5 kwietnia a 2. części 11 kwietnia (retransmisja obydwu części rozpocznie się o godzinie 19:00 na Fb Orkiestry).

W 15 lat po odejściu Jana Pawła II uczestnictwo w naszej retransmisji może być dobrą okazją do refleksji i zadumy. Szczególnie w tym trudnym i wyjątkowym czasie, gdy Polska i świat stają wobec kryzysu i jeszcze większej potrzeby społecznej solidarności.

Linki do transmisji znajdziecie Państwo na stronie Urzędu Miasta Zamość, stronie www.namyslowiacy.pl i naszym Facebooku. Serdecznie zapraszamy! – zachęca Dyrektor zamojskiej Orkiestry.

By móc uczestniczyć w retransmisji koncertu, wystarczy 5 kwietnia oraz 11 kwietnia o godzinie 19:00 wejść na stronę Fb Namysłowiaków: fb.com/namyslowiacy.

Serdecznie zapraszamy!

[materiał nadesłany]

Poprzedni artykułFundacja szpitala “papieskiego” zbiera środki finansowe na zwalczanie koronawirusa
Następny artykułMŚ: w związku z koronawirusem do 11 kwietnia zakaz wstępu do lasów i parków narodowych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments