Nowe zasady poruszania się. Szczegóły

12
3291

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Poprzedni artykułBiedronka wprowadza nowe godziny otwarcia i przerwę techniczną w ciągu dnia
Następny artykułJak znaleźć dobrą chwilówkę w 2020 roku? Skorzystaj z rankingu chwilówek.
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
drama

Zapraszamy do Castoramy, wolno spacerować grupowo, rozmawiać w długich kolejkach i przy okazji złapać wirusa…

Mark
Reply to  drama

@ castoramie nie ma żadnych kolejek. Co ty bredzisz człowieku

Ewa

Co z przemieszczaniem się do rodziny np w odległości do 100 km, czy można wyjechać za powiat?

Tomasz Krywionek
Reply to  Ewa

Można, może Pani i 600 km przejechać. Siedząc w aucie nie stwarza Pani zagrożenia

andzia

a do banku mogę iść

aaaaaaaa

Wszystkie rządowe ogłoszenie mówią o komunikacji miejskiej. Co z komunikacją międzymiastową? Jak się skończy podróż pociągiem lub busem gdy będzie sprzedany komplet biletów na dany kurs? Kontrola policji i losowe wyrzucanie z pojazdu?

jaa

a do kościoła mogę iść w niedziele

Zuzanna

Jakie są konsekwencje dla pracodawcy, który lekceważy wszystkie zalecenia rządu i uważa, że w Polsce powinno być jak w Anglii kilka dniu temu to samoistnie wypadnie słabszy element. Wszyscy pracownicy mają chodzić do pracy drzwi urzędu gminy mają być otwarte, bo nie można frontem do klienta. Za nic ma ludzi i sytuację w jakiej obecnie jesteśmy.

Ewa

Czy dojazd do kogoś z rodziny do 100 km poza powiat będzie możliwy???

Tomasz Krywionek
Reply to  Ewa

tak

Kazek

A co z technikami zakładającymi łącza internetowe? Chodzą po mieszkaniach, spędzają w nich często godzinę dwie i idą montować dalej. Czy to nie niesie ryzyka? Skąd mamy pewność, że nie spotkali na swojej drodze osoby zarażonej. Mamy zostać w domu, a co z nimi?
Zostań w domu, my Ci koronawirusa przyniesiemy sami?

Aga

Dojeżdżam prywatnym samochodem 5osobowym do pracy ile mogę zabrać pasażerów