Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło aplikację na smartfony dla osób objętych kwarantanną domową

0
366

Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło specjalną aplikację na smartfony dedykowaną osobom objętym kwarantanną domową. Ma ona pomóc osobom, które mają zakaz opuszczania domów lub innych miejsc w których odbywają kwarantannę, szybciej skomunikować się ze służbami. Wczoraj rozpoczęto udostępnianie aplikacji.

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tysięcy złotych. Ale nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – były skuteczne.

Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie.

W tym celu Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło udostępnianie aplikacji Kwarantanna domowa.

– Najlepiej pobrać ją od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC.

Po zainstalowaniu aplikacji należy odczekać 2-3 godziny na przesłanie naszych danych do bazy. Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Zaraz po aktywacji aplikacji jej użytkownik dostaje zadanie zrobienia sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyje.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – będą wysyłane SMSy z prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

– Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Dzięki aplikacji osoba objęta kwarantanną zyskuje także szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji. Może też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

W najbliższych dniach Ministerstwo planuje dodawać do aplikacji  kolejne funkcjonalności. Chcemy bowiem, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało. Dla swojego i naszego bezpieczeństwa.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

 

Poprzedni artykułZamość: Opłaty za śmieci tylko przelewem
Następny artykułZUS uspokaja: wypłaty emerytur, rent i tzw, trzynastek bezpieczne mimo zagrożenia epidemią
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments