Lubelscy Terytorialsi w walce z koronawirusem

0
336
fot. Damian Stanula

Około 150 żołnierzy 2 LBOT obecnie jest już zaangażowanych w działania ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie lubelskim. Reszta stanu brygady pozostaje w stałej gotowości do działań. Lubelscy Terytorialsi współpracują z Policją, Strażą Graniczną, służbą lotniskową, wspierają wojewodów i władze samorządowe. Organizują pomoc dla kombatantów, dostarczają żywność, także edukują otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków koronawirusa.

 

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz jest w stałym kontakcie z Wojewodą Lubelskim, władzami samorządowymi oraz innymi służbami ratowniczymi naszego regionu. Brygada jest gotowa, m.in. do udostępnienia swojego sprzętu specjalistycznego dla poszczególnych służb. Terytorialsi pozostają w stałej gotowości do zaangażowania swoich sił w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Na obecną chwilę zaangażowanych jest około 150 żołnierzy 2 LBOT, a reszta stanu brygady pozostaje w 12-godzinnej lub 6-godzinnej gotowości oczekując na przydział zadań.

 

Wsparcie Straży Granicznej

W niedzielę, w godzinach wieczornych żołnierze z batalionów z Chełma, Zamościa oraz Białej Podlaskiej włączyli się do wspólnych działań z funkcjonariuszami Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy państwa. Blisko 70 żołnierzy zostało skierowanych do placówek w miejscowościach: Bohukały, Janów Podlaski, Zbereże, Wola Uhruska, Kryłów oraz Chłopiatyn. Żołnierze realizują zadania ochrony granicy, organizacji patroli oraz rozbudowy posterunków kontrolnych.

 

Współpraca z Policją

W niedzielę 15 marca br. żołnierze 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina rozpoczęli współpracę z Policją. Ich zadania polegają na patrolowaniu punktów kwarantanny. Obecnie działają trzy zespoły na trzech kierunkach: Lublin, Bełżyce i Janów Lubelski. 

 

Wsparcie służby lotniskowej

W gotowości do pomocy na lotnisku w Świdniku cały czas pozostają żołnierze 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma. W grupie tej znajdują się osoby z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz ratownicy medyczni, którzy w miarę zapotrzebowania będą wspierać służbę lotniskową. Pierwsza grupa żołnierzy została skierowana na lotnisko w sobotę, 14 marca, gdzie wykonywano pomiar temperatury oraz gromadzono i segregowano karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski. Aktualnie żołnierze pozostają w dyspozycji na wypadek obsługi lotów czarterowych.

 

Wsparcie kombatantów

Terytorialsi objęli opieką już blisko 40 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych z terenu naszego województwa. Żołnierze telefonicznie monitorują ich sytuację, a w razie potrzeby pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb, takich jak zakupy, czy transport. W tym zakresie Terytorialsi współpracują z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi te osoby.

 

Dostarczanie żywności

Żołnierze ze wszystkich batalionów 2 LBOT są w gotowości lub już dostarczają żywność i najpotrzebniejsze artykuły dla osób starszych, samotnych oraz objętych kwarantanną, a także dla rodzin personelu medycznego, który na co dzień jest na pierwszej linii walki z wirusem.

 

***

WOT w gotowości

Ponad 1800 żołnierzy WOT jest już zaangażowanych w walkę z koronawirusem.

Od środy, 18 marca br. dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie, który będzie zbudowany z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

materiał nadesłany

Poprzedni artykułZamość: Dezynfekcja autobusów komunikacji miejskiej [FILM]
Następny artykułZUS: ułatwienia dla firm w kryzysie w związku z koronawirusem
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments