Trwają prace przy rewitalizacji Rotundy

0
333
Fot. UM Zamość

Projekt “Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej” zakłada m.in. remont oraz prace konserwatorskie i restauratorskie, konserwację elementów oraz detali mających wartość historyczną, rozbudowę ekspozycji muzealnej poprzez wyposażenie jej w nowe plansze informacyjne, zdjęcia, filmy, prezentacje dotyczące tragicznej historii tego miejsca.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych zaplanowano likwidację barier architektonicznych i przygotowanie informacji w alfabecie Braille’a oraz wykonanie tyflograficznej mapy obiektu.

Do tej pory wykonano m.in. prace budowlane w obrębie 8 cel od strony zachodniej, np.: przemurowano koronę murów, wykonano system izolacji sklepień i system drenażowy odprowadzający wodę opadową ze sklepień w kierunku rzygaczy, oczyszczono powierzchnię muru z zabrudzeń powierzchniowych, wykonano strukturalne wzmocnienie powierzchni cegieł za pomocą środków chemicznych głęboko penetrujących, wymieniono poszczególne zdegradowane cegły na nowe o podobnych parametrach fizykochemicznych, wykonano czyszczenie oraz uzupełnianie elementów kamiennych w przyziemiach cel.

Prace przy projekcie pn. “Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej” mają się zakończyć do 30.09. 2020 r.

Zadanie realizują dwie firmy: LUBREN z Lublina, która prowadzi roboty budowlane w branżach budowlano-konstrukcyjnej i elektrycznej oraz prace konserwatorskie, a także firma „PAG” z siedzibą w Bogdance. PAG wykonuje prace budowlane w branżach teletechnicznej i elektroenergetycznej.

Na rewitalizację zabytki Miasto Zamość wywalczyło dofinansowanie w kwocie 6,8 mln zł. [CZYTAJ: Są pieniądze na rewitalizację Rotundy. Miasto wygrało spór z Urzędem Marszałkowskim]. Całkowita wartość prac wynosi 8,2 mln zł.

O historii Rotundy można przeczytać tu: http://muzeum-zamojskie.pl/418

źródło: UM Zamość

 

 

Poprzedni artykułKolejna osoba z woj. lubelskiego zakażona koronawirusem. 7 nowych przypadków w kraju
Następny artykułBadania USG w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii odwołane!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments