Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. ZUS zezwolił zarobić więcej.

0
531

Dorabiasz do emerytury lub renty? Możesz więcej

Dobra wiadomość dla pracujących rencistów i emerytów. O ponad 180 złotych wzrósł limit przychodu, do którego mogą dorobić bez negatywnych konsekwencji dla swoich świadczeń. 

Od 1 marca kwota limitu wynosi 3639,10 zł brutto. To miesięczny przychód, jaki emeryci i renciści mogą osiągnąć i który nie powoduje żadnych skutków dla wypłaty ich świadczeń. Po przekroczeniu tego progu emerytura lub renta w danym miesiącu jest zmniejszana o kwotę przekroczenia. A gdy przychód przekracza wyższy limit (obecnie 6758,20 zł), to wypłata emerytury lub renty jest za dany miesiąc zawieszona.

Progi przychodów zmieniają się raz na kwartał, bo zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Obecny próg dotyczy marca, kwietnia i maja. 1 czerwca nastąpi kolejna zmiana. Do limitu liczą się przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Są to wynagrodzenia z umowy o pracę, zleceń, przychody członków rad nadzorczych, z działalności gospodarczej itp.

Ważne! Limity dodatkowych przychodów nie dotyczą wszystkich. Bez żadnych ograniczeń mogą dorabiać do emerytury osoby, które ukończyły już powszechny wiek emerytalny. Są to kobiety, które mają co najmniej 60 lat i mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat.

Małgorzata Korba

­rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Poprzedni artykułKrzysztof Bosak w Zamościu. Zdjęcia i film
Następny artykuł3,5 tys. kobiet wśród Terytorialsów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments