W poniedziałek, 2 marca 2020 r. Wojewoda Lubelski Lech Sprawka wydał decyzję o postawieniu w stan podwyższonej gotowości stacje Pogotowia Ratunkowego działające na terenie województwa lubelskiego, tj.: Stację Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej, Samodzielną Publiczną Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ w Lublinie i Stację Ratownictwa Medycznego SPZOZ w Chełmie.
Celem wydania decyzji jest możliwość – przy potencjalnej konieczności – transportu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego koronawirusem SARS-CoV-2, bez użycia zespołów ratownictwa medycznego działających w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Przypominamy, że podobne decyzje o postawieniu w stan podwyższonej gotowości zostały wydane w dn. 28 lutego br. odnośnie 8 szpitali z oddziałami zakaźnymi, tj.: Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie, Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, Aron Szpitale Spółka z o.o. w upadłości z siedzibą w Lublinie – Zespołu Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Ponadto, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka podpisał dwa wnioski na zakup wyposażenia: w wysokości 9,5 mln zł – dla szpitali z oddziałami zakaźnymi pozostającymi w stanie podwyższonej gotowości oraz w wysokości 169 tys. zł – dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Środki pochodzą z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, przeznaczonej na przygotowania na przyjęcie potencjalnych pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2.
źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki