Agencja HR – czym się zajmuje?

0
1245

Z pojęciem „Human Resources” stykamy się na co dzień. Jednak bardzo mało osób wie, na czym dokładnie polega praca w Agencji HR i co należy do zadań dobrego HR-owca. HR to skrót, który w tłumaczeniu na język polski oznacza „Zasoby ludzkie”. Zadaniem HR-owca jest nic innego jak kierowanie karierą pracowników oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. Brzmi trochę skomplikowanie, prawda? Jednak specjaliści HR to bardzo ważne ogniwo pomiędzy szefostwem a pracownikiem. Jak wygląda ich praca w Agencji HR i co należy do ich codziennych obowiązków. Czy ta praca jest trudna?

Czym zajmuję się HR-owiec?

Pracownicy działu HR zajmują się przeprowadzaniem rekrutacji i zatrudnianiem nowych pracowników. Do ich zadań należy również systematyczne motywowanie pracowników do należycie wykonywania swoich obowiązków oraz przeprowadzanie szkoleń i audytów. W większych przedsiębiorstwach HR-owiec musi dysponować szeroką wiedzą z zakresu czynności administracyjno-płacowych. Do jego obowiązków należy naliczanie wynagrodzeń i urlopów, tworzenie umów, przygotowywanie miesięcznych zeznań do ZUS-u i ciągła współpraca z księgowością. W małej firmie obowiązki działu HR może przejąć jedna osoba, większe zakłady dział zasobów ludzkich tworzą liczni specjaliści.

Do działu HR należą również mniej przyjemne obowiązki, takie jak informowanie pracowników o ich niskiej skuteczności lub zwalnianie. Rozmowa z wręczeniem świadectwa pracy powinna zostać przeprowadzona sprawnie, trwać nie dłużej niż kilkanaście minut i zakończyć się ugodą ze zwalnianym pracownikiem. Nieumiejętne przeprowadzenie zwolnienia może zaszkodzić reputacji HR-owca, firmy, a także stworzyć trudności w pozyskiwaniu i utrzymywaniu nowych pracowników.

Hr-owcy muszą mieć oczy dookoła głowy, cechować się wielką spostrzegawczością, by natychmiast wyłapać błędy oraz odnaleźć problemy, które spowalniają pracę firmy. Następnie ich zadaniem jest dokonanie wnikliwej analizy sytuacji i poszukanie rozwiązanie, które przyniesie szybkie efekty. Nierzadko HR-owiec jest także szkoleniowcem. Zauważa braki wiedzy, czy niedociągnięcia i widzi jakie umiejętności wymagają doskonalenia.

Doradztwo HR — czy warto skorzystać?

Zazwyczaj właściciele małych i średnich przedsiębiorstw nie mogą pozwolić sobie na utrzymanie zespołu specjalistów do spraw zasobów ludzkich. W takich przypadkach rekrutacją, czy zwalnianiem pracowników zajmuje się sam pracodawca. Niestety większość szefów, nie wie jak skutecznie poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną i spośród wielu kandydatów wybrać osobę najbardziej kompetentną. W tym wypadku świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Agencji HR, w selektywnym lub pełnym wymiarze.

Do zadań Agencji HR należeć będzie skuteczne przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego, organizowanie szkoleń lub imprez integracyjnych, a także nadzorowanie postępów pracy. To dobry pomysł w przedsiębiorstwach, w których nie ma wyznaczonego działu kadr. Zdecydowanie się na zatrudnienie doradcy personalnego w firmie, to gwarancja odpowiedniego doboru pracowników na każdym szczeblu oraz profesjonalna pomoc w kolejnych etapach zarządzania zasobami ludzkimi.

Artykuł gościnny, przygotowany we współpracy z agencją rekrutacyjną Strategie Personalne.

Dowiedz się więcej na sp.pl

Adres: Królowej Jadwigi 236/1, 30-218 Kraków, tel. 607 740 950. 

Poprzedni artykułGdzie kupować artykuły plastyczne?
Następny artykułRadny minął się z prawdą. Prezydent prostuje
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments