Zakończenie rozbudowy Muzeum w Bondyrzu

0
594

W dniu 20 lutego br. w Delegaturze LUW w Zamościu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. W konferencji udział wzięli Prezes ŚZŻAK O/Z – Poseł Sławomir Zawiślak, członkowie Prezydium Zarządu ŚZŻAK O/Z: Wiceprezes por. Andrzej Jaroszyński, Wiceprezes Marian Derkacz, Sekretarz Witold Marucha oraz członkowie Związku w osobach kpt. Józef Łaba, Edward Karchut i Franciszek Duda.

Głównym tematem konferencji było przekazanie do wiadomości opinii publicznej  informacji dotyczących zakończonej inwestycji, tj. rozbudowy Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adama” w Bondyrzu i zaproszenia na uroczyste otwarcie nowych sal ekspozycyjnych, które odbędzie się 26 lutego br. o godz. 12:00 w Bondyrzu, (Bondyrz 183a, Gmina Adamów).

Prezes ŚZŻAK O/Z – Poseł Sławomir Zawiślak odnosząc się do zakresu prac zrealizowanych w ramach projektu pn. „Budowa sali ekspozycyjnej przy Muzeum Historycznym AK w Bondyrzu” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,  podziękował stronie rządowej za otrzymaną dotację w kwocie 360 tys. zł (całkowity koszt inwestycji wyniósł 484 717,42 zł) oraz innym sponsorom i członkom Związku za dobrą współpracę umożliwiającą rozbudowę muzeum.

Dodatkowo w/w poinformował, że w ramach uhonorowania wszystkich podmiotów zaangażowanych w pomoc przy rozbudowie muzeum, decyzją Prezydium informacje o ww. zostaną umieszczone na tablicy pamiątkowej znajdującej się na budynku obiektu oraz wymienione na stronie internetowej Związku.

Prezentowane dziś działania inwestycyjne stanowią kontynuację prac podjętych w 2018 roku, kiedy to staraniem Prezesa ŚZŻAK O/Z Posła Sławomira Zawiślaka, przeprowadzono generalny remont muzeum i jego otoczenia, obejmujący m.in. remont budynku, konserwację muzealiów i unowocześnienie ekspozycji stałej pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953″.

Prezes ŚZŻAK O/Z przypominał obecnym, że będące własnością Związku muzeum to wyjątkowe miejsce upowszechniające działalność Armii Krajowej na terenie Zamojszczyzny, mogące poszczycić się wieloma cennymi i unikatowymi eksponatami historycznymi. Muzeum bezpłatnie udostępnia zwiedzającym m.in. liczne i cenne militaria (czołg T 34, broń palna, broń biała, amunicja, itp.), fotografie, dokumenty, kompletne umundurowanie oraz unikalny w skali kraju kompletny Ołtarz Polowy WP z 1939 r.

Muzeum w Bondyrzu funkcjonuje od 1972 r. i od początku jest bezpłatnie udostępniane dla zwiedzających. Związek jako właściciel obiektu w miarę swoich możliwości stara się, aby stało się ono miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym i nowoczesnym (multimedia, sale – kinowa i konferencyjna), zwłaszcza dla młodych odbiorców.

W ubiegłym roku główny budynek Muzeum został rozbudowany o dodatkowe, piętrowe skrzydło, w którym w dwóch dużych salach ekspozycyjnych zostaną umieszczone eksponaty dotąd nie udostępniane dla zwiedzających. Uzyskana poprzez budowę nowego budynku dodatkowa powierzchnia pozwoli na ekspozycję większej ilości muzealiów oraz intensywniejsze wykorzystanie muzeum do celów wystawienniczo-dydaktyczno-kulturalnych. Na piętrze nowego budynku część powierzchni została przeznaczona na salę konferencyjną. Przypomnijmy decyzja o podjęciu nowej inwestycji została przedstawiona opinii publicznej podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 26 kwietna 2019 r. z udziałem Prezydium i członków Związku na, której został ogłoszony przetarg nieograniczony na wykonanie robot budowlanych, w ramach zadania: Budowa sali ekspozycyjnej przy Muzeum Historycznym AK w Bondyrzu. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Wykonawcą została firma Atos Spółka z o.o. z Biłgoraja (ogłoszenie o udzieleniu zamówienia- z dnia 4.06.2019 r.)

Był to jeden z większych i ważniejszych w ostatnim czasie dla Związku projektów, powstających z myślą o gościach muzeum i poszerzeniu dotychczasowej oferty kulturalnej i edukacyjnej. W ramach, której obok zwiedzania nowoczesnej ekspozycji, istnieje możliwość organizacji wykładów historycznych, obejrzenia projekcji filmowych w małej sali kinowej, spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. weteranami AK oraz uzgodnienia wyboru terminu indywidualnego bądź grupowego, bezpłatnego zwiedzania kontynuującym patriotyczne tradycje rodzinne Kustoszem Muzeum, Panem Edmundem Sitkiem, synem założyciela i głównego pomysłodawcy utworzenia muzeum, działacza niepodległościowego – Jana Sitka.

Godziny otwarcia Muzeum:

ŚRODA8:00-16:00;

CZWARTEK8:00-16:00;

PIĄTEK10:00-18:00;

SOBOTA10:00-18:00;

NIEDZIELA10:00-18:00 (za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca)

Ponadto lokalizacja muzeum, które znajduje się w otoczeniu roztoczańskich lasów, stanowi doskonałą przestrzeń do organizacji rekonstrukcji historycznych i żywych lekcji historii.

Kolejną dobrą informacją przekazaną podczas konferencji, a w związku z poszerzeniem istniejącej oferty dla szkół z regionu, jest pozytywnie zaaprobowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej z zapewnionym finansowaniem wniosek dotyczący nowego projektu. Zadanie pn. „Niezłomni Żołnierze Zamojszczyzny – żywa lekcja patriotyzmu” będzie realizowane na terenie muzeum, po rozbudowie o dodatkowe sale ekspozycyjne muzeum posiada idealne warunki do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Jest wyposażone w sprzęt multimedialny, komputerowy i konferencyjny umożliwiający prowadzenie zajęć z 30 osobową grupą słuchaczy. Zadanie adresowane do uczniów 40 szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z czterech powiatów Zamojszczyzny (po 10 szkół z każdego powiatu) dotyczy historii Żołnierzy Niezłomnych na terenie Zamojszczyzny, koncentrując się głównie wokół tematu Powstania Zamojskiego. Placówki oświatowe zainteresowane udziałem w tym projekcie mogą zgłaszać się do sekretariatu Związku (tel. 84 677 65 56, ul. Partyzantów 3, Zamość) lub bezpośrednio do członków Zarządu – Prezes:501 589 888, Sekretarz: 508 257 914. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W ramach projektu zaplanowany jest również wakacyjny konkurs historyczny pn. „Wakacje z historią”, podczas którego uczestnicy zadania będą samodzielnie poznawać i opisywać historię Wyklętych, bazując na informacjach uzyskanych podczas lekcji historii, korzystając z zasobów Związku tj.: zbiorów muzeum, wydawnictw i aplikacji mobilnych. Celem projektu jest m.in. zwiększenie zainteresowania młodego pokolenia lokalną historią.

Poseł Sławomir Zawiślak – Prezes ŚZŻAK O/Z zaprosił wszystkich zainteresowanych, w tym szkoły i inne instytucje do podjęcia współpracy. Więcej informacji na temat działalności muzeum i jego oferty na stronie ŚZŻAK Okręg/Zamość: www.akzamosc.pl.W załączeniu przesyłamy elektroniczną wersję folderu o muzeum.

Na zakończenie przedstawiciele władz ŚZŻAK O/Z zaprosili jeszcze raz na uroczyste otwarcie nowych sal ekspozycyjnych oraz skorzystanie z oferty bezpłatnego zwiedzania Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adama” w Bondyrzu, jak również na organizowane przez ŚZŻAK O/Z dniu 1 marca 2020 obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w Zamościu, Biłgoraju i Józefowie.

Sekretariat Światowego

Związku Żołnierzy

Armii Krajowej Okręg Zamość

otwarcie sal muzeum plakat Zakończenie rozbudowy Muzeum w Bondyrzu

Poprzedni artykułOrka Zamość znowu z workiem medali!
Następny artykułPołamane drzewa, uszkodzenia dachów – podsumowanie zdarzeń z dzisiejszej nocy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments