Fotowoltaika u zamojskich strażaków

1
596
Fot. Andrzej Szozda
GAIA

W listopadzie 2019 r., na obiekcie Komendy Miejskiej PSP w Zamościu została wykonana instalacja fotowoltaiczna zawierająca 125 paneli o łącznej mocy 40 kW. Instalację wykonała firma GoldSun z Zamościa.

Obecnie instalacja ta już w pełni funkcjonuje, przynosząc oszczędności. Mając na uwadze zużycie energii liczymy, że zastosowanie rozwiązanie zmniejszy o połowę rachunki za energię elektryczną. – podkreśla Andrzej Szozda, rzecznik prasowy KM PSP w Zamościu.

Łączny koszt przedsięwzięcia to kwota 138 900 zł. Na jego realizację zamojska komenda PSP otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w wysokości 63 900 zł., pozostała kwota 75 000 zł to środki własne zamojskiej komendy.

Wypada zauważyć, że na przestrzeni ostatnich lat, w budynkach Komendy Miejskiej PSP w Zamościu (w tym JRG Zamość i JRG Szczebrzeszyn) zostało wykonanych  wiele prac modernizacyjnych, mających na celu zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów. Do działań tych zaliczyć można:

– termomodernizacja wszystkich budynków połączona z ociepleniem ścian zewnętrznych i stropów,

– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę bram garażowych w JRG Szczebrzeszyn,

– wymianę instalacji c.o. powiązaną z wymianą pieca na gazowy w JRG Szczebrzeszyn,

– zastosowanie na instalacji c.o. głowic termostatycznych, dostosowujących temperaturę w pomieszczeniach biurowych do godzin pracy,  

– wykonanie nowych instalacji solarnych ciepłej wody użytkowej w Zamościu i Szczebrzeszynie,

– zastosowanie oświetlenia LED z zegarem astronomicznym do oświetlenia placów wewnętrznych i zewnętrznych w Zamościu i Szczebrzeszynie, 

– wykonanie oświetlenia nocnego LED garaży w JRG Zamość i JRG Szczebrzeszyn. 

Nadrzędnym celem wszystkich wymienionych działań było osiągniecie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia, redukcji emisji CO2 oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji i zużycia energii elektrycznej. Zastosowane rozwiązania wydatnie zmniejszyły koszty utrzymania obiektów.  

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ja

Ciekawe co z mocą bierną?