Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach narciarskich – na czym polega?

0
147
GAIA

Chcesz wykupić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ zimowy urlop zamierzasz spędzić na nartach? Zanim podpiszesz umowę sprawdź, czym jest klauzula alkoholowa i na czym polega odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego.

Statystyki są nieubłagane – za większość wypadków, do których dochodzi na stokach narciarskich, odpowiedzialni są pijani narciarze. Już nawet niewielka dawka alkoholu zwiększa ryzyko zderzenia się z innymi uczestnikami białego zimowego szaleństwa. Konsekwencje takich sytuacji często są poważne, ponieważ jazda na nartach wiąże się z rozwijaniem sporych prędkości.

Klauzula alkoholowa – co to jest?

Ubezpieczenie narciarskie stanowi finansowe zabezpieczenie w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, do których doszło na stoku. Dzięki temu ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w ramach nieszczęśliwych wypadków, np. złamania nogi itp. Czasami może odmówić wypłaty świadczenia – szczególnie wtedy, gdy narciarz był pod wpływem alkoholu. Wcale jednak tak być nie musi…

Z myślą o osobach, które przed pójściem na stok lubią rozgrzać się niewielką ilością alkoholu, powstała tzw. klauzula alkoholowa. Zgodnie z jej brzmieniem, osoba pod wpływem alkoholu ma szansę uzyskać należne jej odszkodowanie. Wypłacane jest ono zawsze albo wyłącznie wtedy, gdy ilość alkoholu we krwi nie przekracza konkretnego limitu.

Przykład. Jeśli narciarz wykupił ubezpieczenie w Europa Ubezpieczenia, wówczas dopuszczalna ilość alkoholu nie może przekroczyć 0,5 promila. Powyżej tego limitu trzeba spodziewać się wyłączenia odpowiedzialności.

Jak wynika z artykułu dostępnego na stronie http://porownywarka-ubezpieczen.pl/klauzula-alkoholowa-w-ubezpieczeniach-narciarskich-na-czym-polega/, limity na ilość alkoholu nie obowiązują w takich towarzystwach ubezpieczeniowych jak np. AXA Assistance, Nationale Nederlanden, Signal Iduna.

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie uwzględnia klauzuli alkoholowej, wówczas nawet najmniejszy łyk piwa czy innego trunku może oznaczać odmowę wypłaty świadczenia w razie nieszczęśliwego wypadku na stoku.

Uważaj na wyłączenia odpowiedzialności

Niezależnie od tego, w jakim wariancie występuje klauzula alkoholowa, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą takich sytuacji jak np.:

  • popełnienie przestępstwa,
  • złamanie prawa,
  • niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa,
  • rażące niedbalstwo.

Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczający był pod wpływem alkoholu czy był trzeźwy

[artykuł sponsorowany]

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments