Sukcesy i porażki. Władze województwa podsumowały pierwszy rok swojej działalności

0
212
Fot. Remigiusz Małecki

W poniedziałek, 2 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok kadencji obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego (wybór marszałka i zarządu nastąpił na sesji 21 listopada 2018 roku).   

W konferencji uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz Członkowie Zarządu Województwa Zdzisław Szwed i Sebastian Trojak. Na spotkaniu z mediami zabrakło wicemarszałka Dariusz Stefaniuka, który 13 października br. został wybrany na posła.  

Podczas konferencji każdy z marszałków podsumował pracę podległych sobie departamentów. Marszałek Jarosław Stawiarski nie krył przede wszystkim zadowolenia ze skutecznego wdrażania funduszy europejskich. 

Groziła nam realna utrata tak zwanej rezerwy w Regionalnym Programie Operacyjnym. Wskaźniki, które powinniśmy osiągnąć na koniec grudnia ubiegłego roku, były bardzo mocno zagrożone. Ostatecznie dzięki przyspieszeniu prac
i zaangażowaniu pracowników urzędu, nie straciliśmy 574 milionów złotych
dla Lubelszczyzny
. – wyjaśnił marszałek Stawiarski. 

Przez ostatni rok unijne departamenty ogłosiły 27 konkursów, podpisano 802 umowy
z beneficjentami, a Komisja Europejska rozliczyła nam już blisko 34% budżetu RPO
z 2,23 mld euro, jakie otrzymaliśmy w tej perspektywie

„Na plus” marszałek Jarosław Stawiarski zaliczył również fakt, że przez mijający rok nie wzrosło 700-milionowe zadłużenie województwa, spłacono za to już 30 milionów złotych na 2020 rok oraz zlikwidowano tzw. telepracę. Jeżeli zaś chodzi o to co się nie udało, marszałek wspomniał o rosnącym zadłużeniu szpitali podległych samorządowi województwa lubelskiego, które aktualnie wynosi już 911 milionów złotych. 

Odnośnie służby zdrowia nie podejmowaliśmy nagłych działań, ponieważ jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi.zaznaczył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski  Musimy najpierw zdiagnozować, gdzie leżą i jakie są przyczyny narastania tego długu.

W tym celu pod koniec lutego zarząd województwa powołał Społeczną Radę
ds. Ochrony Zdrowia, w skład której weszli specjaliści nie tylko z Lubelszczyzny.

Osoby te wsparły nasz program Lubelskiej pełnoprofilowej ochrony zdrowia. Stawiamy na pierwszym miejscu dbałość o pacjenta i jakość wykonywanych usług medycznych.zapewnił marszałek Wojciechowski. 

Z kolei o inwestycjach w drogi wojewódzkie mówił na konferencji członek zarządu Zdzisław Szwed.  

Wydaliśmy w tym roku 400 milionów złotych. Te inwestycje to drogi: Parczew – Lubartów, Nielisz – Sitno czy remont mostu w Puławach. Jednocześnie trwa budowa obwodnicy Stężycy i drogi Włodawa – Wisznice, której stan był pośmiewiskiem w całym regionie.mówił członek zarządu Zdzisław Szwed. 

Jako ostatni głos zabrał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak, który ocenił, zmiany w lubelskim rolnictwie. 

Przez ten rok udało się nam m.in. podpisać ponad 330 umów w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, w których dofinansowanie unijne wyniosło ponad 143 miliony złotych. Na liście produktów regionalnych mamy już 214 specjałów, co daje nam trzecie miejsce w kraju. Zależy nam na tym, aby pokazywać nowoczesne rolnictwo, które jest oparte na czystym powietrzu i bardzo dobrej glebie. Chcemy promować nasze rolnictwo jako najlepsze w Polsce.podkreślił członek zarządu Sebastian Trojak.

 

Poprzedni artykułZamość: Strażnicy kontrolują kotłownie i pobierają próbki popiołu do badań
Następny artykułUkradł Pandę i z narkotykami uciekał przed policją
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments